Дошкільна інклюзивна освіта в нашому місті
В актовій залі закладу дошкільної освіти №37 відбулася робоча зустріч представників UNICEF, адміністрації міста та освітян Сєвєродонецька.
У заході взяли участь координатор освітніх програм UNICEF Наталія Датченко, Генеральний консул Федеративної республіки Німеччина у місті Донецьку Вольфганг Мьосінгер, секретар Сєвєродонецької міської ради Ельвіна Марініч, начальник відділу освіти Ольга Каширіна, учасники навчальних програм UNICEF, керівники і вихователі сєвєродонецьких закладів дошкільної освіти.
Обговорювали особливості інклюзивної освіти та перевіряли стан робіт, які виконуються за кошти уряду Німеччини для її реалізації в м. Сєвєродонецьку.
«Для нас цей візит дуже важливий, – говорить Вольфганг Мьосінгер. – Адже ми допомагаємо не лише відновити будівлі закладів дошкільної освіти. Важливо також адаптувати методологію роботи з особливими дітьми. Прагнемо, щоб наші бенефіціари брали участь у тематичних тренінгах та семінарах для того, щоб впроваджувати отримані знання на практиці в оновлених будівлях закладів освіти. Я дуже радий, що UNICEF є одним з виконавців такого проекту, і що через цю освітню програму ми отримали можливість допомогти Сєвєродонецьку. Дуже важливо, що Україна розвивається як демократична та цивілізована країна. Ми раді знайомству з активними людьми, що готові до змін у своїй практиці».
За словами О. Каширіної, сьогодні велика увага приділяється дітям з особливими навчальними потребами. Тому Сєвєродонецьк співпрацює в цьому питанні саме з UNICEF. Наталія Датченко запропонувала реалізувати проект інклюзивної освіти у приміщеннях, які потребують ремонту і в яких це можливо зробити. В рамках проекту на ремонт та оснащення спеціалізованих приміщень в трьох дитячих садочках (ЗДО №37, 38 та 41) були виділені кошти. Планується, що до кінця березня 2018 року будуть створені по дві інклюзивні групи в кожному з них, де виховуватимуться діти, що потребують особливої уваги від дорослих. Уряд Німеччини крім ремонтних робіт забезпечує ці групи необхідним обладнанням: меблі, іграшки, набори раннього втручання та дидактичні матеріали.
В свою чергу Ельвіна Марініч висловила подяку UNICEF та уряду Німеччини за реалізацію цього проекту: «Саме завдяки йому діти з особливими освітніми потребами отримали можливість краще розвиватися, легше адаптуватися і, напевно, найголовніше – самореалізуватися».
Крім ремонтних робіт та забезпечення інклюзивних груп необхідним обладнанням, UNICEF організував та провів ряд тренінгів для керівників і вихователів сєвєродонецьких закладів дошкільної освіти. На них обговорювали проблеми інклюзивної освіти та створення комфортних умов виховання дітей з особливими освітніми потребами в дошкільних навчальних закладах.
Під час робочої зустрічі учасники навчальних програм UNICEF мали змогу поділитися своїми враженнями від участі в тренінгах й міжнародних тематичних конференціях, присвячених зокрема аутизму.
Так, завідуюча ЗДО №14 Ірина Попова зазначила, що під час занять вихователі та керівники дошкільних навчальних закладів отримали наукові й практичні знання, навчилися працювати єдиною командою, діагностувати проблему і знаходити шляхи її вирішення.
На сьогодні в Сєвєродонецьку працює п’ять інклюзивних груп, де виховується 15 дітей з особливими освітніми потребами. В тому числі дві групи в ЗДО №14. Там для впровадження інклюзивної освіти використовуються сучасні методології. Зокрема, завдяки залученню громадських організацій, діти з особливими освітніми потребами отримують можливість відвідувати конеферму та проходити курс іпотерапії.
Олеся ПЕТРОВА