Артистка із Сєвєродонецька Надія Скоморох: про творче життя, викладання музики та втечу від війни
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну кожна людина намагається бути корисною для допомоги країні і відбудови держави. Надія Скоморох – артистка Академічного симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії. Під час війни вона у складі музичного колективу дає концерти, деякі з них – благодійні, для допомоги ЗСУ, - повідомляє Трибун .
«Одного разу до школи, в якій я навчалась, завітала вчителька віолончелі. Вона запрошувала дітей на навчання. Мені стало цікаво, і ми з мамою вирішили дізнатись більше інформації. Коли я вперше почула звучання інструменту, то зрозуміла, що це любов на все життя. Так почалася моя творча кар'єра музикантки», - розповідає жінка.
Надія згадує свій перший концерт наприкінці другого класу навчання у музичній школі, де у неї був сольний виступ.
«Велика програма, слухачі, аплодисменти та квіти. А потім маленькі гастролі до Рубіжанської музичної школи. Все це було дуже цікаво для маленького музиканта, яким я себе вважала. Та дуже вдячна моїй вчительці, яка прищепила мені таку любов до віолончелі», - додає музикантка.
Професійному навчанню музиці жінка займалася у Сєвєродонецькому музичному училищі імені Сергія Прокоф'єва, яке закінчила з відзнакою, та після вступила до Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського. А під час війни на сході України у 2014 році Надія зі своєю родиною були змушені рятуватися та переїхали із Луганська до Сєвєродонецька.
«Сєвєродонецьк для мене - це завжди теплі почуття. Адже це містечко, де жили мої батьки, та пізніше сюди я повернулася викладати у музичне училище. Місто прийняло мене і родину після початку війни на сході у 2014 році. Для оркестру початок війни теж став вирішальним. Багато з музикантів, рятуючи життя, роз'їхалися Україною та навіть за кордон. В Луганську залишилися ті, яким нікуди було їхати, або, як я їх називаю - «ідейні», які чекали руський мир. Так після нетривалої окупації, мене знову зустрів рідний Сєвєродонецьк, в якому я стала переселенцем. Було дуже боляче розуміти, що все творче життя зруйновано. В той складний час мене радо прийняли на роботу в музичне училище. І невдовзі невеликий колектив взявся відновлювати окрестр. Ми подолали шлях в декілька місяців, перш ніж наказом керівника адміністрації оркестр Луганської філармонії офіційно був релокований до Сєвєродонецька. У травні 2015 року колектив дав перші концерти у місті, на чолі з австрійським диригентом - Куртом Шмідом», - розповідає Надія.
Музикантка неодноразово грала як соліст, а з оркестром вони давали багато цікавих концертів за кордоном. Гастролі колективу були в Австрії, Італії, Іспанії, Португалії, Китаї, Словаччині, Польщі, Угорщині. А наразі вони знаходяться у Львові та нещодавно мали змогу виступити у Швеції.
«Окрім виконавського напрямку, я багато років викладаю у Сєвєродонецькому коледжі культури і мистецтв імені Сергія Прокоф'єва та навчаю студентів. Мої учні - це мій стимул вдосконалюватися самій, передавати професійний досвід, радіти їх досягненням. Діти є лауреатами багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів. І навіть після їх випуску ми підтримуємо дуже міцні теплі стосунки. Зараз один з моїх учнів є учасником квартету у Відні, а ще одна студентка гастролює за кордоном, з колективом симфо-рок оркестром. Всі залишаються у професії, продовжують навчання у консерваторіях та активно розвиваються», - додає жінка.
Надія згадує 23 лютого 2022, каже, що день був дуже спокійний. Ввечері, на репетиції оркестру, вони закінчили записувати музику для Луганського драматичного театру, з яким співпрацювали після відновлення театру у Сєвєродонецьку, та планували творче майбутнє.
«Після двох тижнів від початку війни в Сєвєродонецьку, я з родиною евакуювалася до Львова. Друзі є всюди, особливо серед музикантів. Вони допомогли з усім: житлом, умовами для існування, навіть віолончель мені знайшли на перший час, бо свої інструменти довелося залишити. Сюди ж переїхала частина людей з оркестру. На чолі з директором, який швидко почав відновлювати нашу роботу. Вже у квітні ми давали перші концерти у будинку камерної та органної музики. Поки не зібрався весь наш творчий колектив - виступали малими складами, квартетами, тріо. Потім керівництву вдалося вивезти частину наших інструментів до Львова. Там була і моя віолончель. Це довгоочікувана зустріч зі сльозами на очах»,- згадує жінка.
Зараз колектив грає багато української музики, старовинної, давно забутої, вони були першими, хто грав і записав деякі архівні українські твори.
«Оркестр активно дає концерти та збирає численну публіку. Часто граємо благодійні концерти на допомогу ЗСУ. Кожен тримає свій фронт. Ми, музиканти, тримаємо культурний. Зараз я активно викладаю у своєму рідному коледжі онлайн. Мої студенти знаходяться у Польщі та Німеччині, я - у Львові, і освітній процес продовжується. Раніше це було щось на кшталт фантастики, а зараз це реалії. У вільний час я пишу вірші. З 2014 року почала писати українською мовою,хоча все життя була російськомовною. Є і вірш про війну, коли біль був нестерпний і висловитися я могла тільки поетично. Кажуть, що в мене добре виходить. Але це моє хоббі»,- додає жінка.
Надія говорить, що дуже чекає перемогу України, хоче відбудовувати країну та бути корисною своїй державі. Жінка поділилася з журналістами ТРИБУНу рядками віршу, який вона написала під час війни:
«Чергова ніч...сто п'ятдесята...
З часів, коли прийшла війна.
Ще не було такого ката,
Який ненависть так плека!
Була квітуча Україна,
Що мала синьо-жовтий стяг.
Тепер жахи одні й руїни...
За що ненавидіти так!?
Чим наші діти завинили!?
За що вбиваєте життя?
Навіщо у дворах могили?
Як вас іще трима земля?
Ми так ніколи ще не бились.
Нам є за що тримати стрій!
Калина трохи похилилась –
Так не дамо зівяти їй!
Я вірю в вільную країну!
В її народ, її людей.
І посміхнуться полонини,
Бо здохне у кремлі кащей!
Все буде знову Україна!
Прийдуть з війни захисники.
Бо так чекала мати сина!
Бо вільні ми у всі віки!
Надія Скоморох. 23.07.2022
Джерело: Трибун - https://tribun.com.ua/uk/100572-artistka-iz-severodonetska-nadija-skomor...