Ви тут:

Амброзія полинолиста

22-05-2017
Категорія: 

Амброзія полинолиста відноситься до карантинних бур’янів, які наносять велику шкоди не лише сільському господарству, але і здоров’ю людини. Засмічує всі польові культури, росте на городах, садах, виноградниках, лугах, пасовищах, полезахисних смугах, на узбіччях доріг, відкосах залізничних шляхів, по берегах річок, ставків, зрошувальних каналів, пустиряхі просто на вулицях міст.

Амброзія однорічний бур’ян з родини Asteraceae - Айстрових (складноцвітих). Отримала назву від схожості на рослину полину звичайного, але не має запаху. Рослина вся опушена, через що має сіруватий відтінок. Стебло пряме, здерев’яніле, гіллясте, висотою від 50 см до 2 м. При відсутності затінення (яке пригнічує бур’ян), галуження починається від самої основи стебла. Амброзія однодомна рослина, має чоловічі та жіночі квітки, які розвиваються на одній рослині. Розмножується бур’ян тільки насінням – самосівом, яке утворюється у великій кількості. Добре розвинуті рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин.

Перші сходи з’являються в квітні. Цвітіння починається в кінці липня і триває до вересня. Такий тривалий період цвітіння пояснюється нерівномірним дозріванням і розпусканням квіток в межах однієї рослини. Цвітіння починається з нижніх квіток і поступово просувається на верхні. Плодоносить бур’ян у вересні-жовтні.

Насіння зберігає свою схожість протягом багатьох років (до 40 років) і здатне проростати навіть у недозрілій формі.

Амброзія полинолиста, розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему, збіднює і висушує ґрунт. При середній густоті стояння рослина використовує з 1 га площі до 2000 т води, що відповідає 200 мм опадів, виносить з ґрунту поживні речовини. В результаті цього урожай сільгоспкультур різко знижується, а при сильному забур’яненні повністю гине.

Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном. Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен (пилок), які переносяться вітром на великі відстані, викликаючи у чутливих людей алергічне захворювання – поліноз. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить, сльозотеча, розвивається астма.

Для очищення полів від амброзії полинолистої вирішальне значення мають агротехнічні методи - комплексний підхід до вирощування сільгосп культур. Густі і добре розвинені посіви озимих сильно пригнічують бур’ян, який гине до цвітіння, особливо при повторних посівах культур. Посіви пізніх просапних культур є джерелами засмічення полів амброзією. На невеликих площах і на присадибних ділянках потрібно проводити механічну боротьбу шляхом ручного прополювання і скошування. Але слід пам’ятати, що після скошування амброзія починає інтенсивно відростати і галузитися, тому скошування необхідно проводити по мірі відростання бур’яну (3-4 рази на літо).

Особливу увагу при боротьбі з амброзією полинолистою слід приділяти необроблюваним землям: смугам відчуження шосейних і залізничних доріг, ліній електропередач, зрошувальним системам, пустирям, вигонам. По можливості, такі землі повинні засіватися багаторічними злаковими травами і їх сумішами з бобовими. Травосуміші утворюють більш щільний травостій і витісняють бур’ян.

Хімічні методи боротьби можна проводити у господарствах на великих площах. Застосовуються препарати, які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених в Україні».

При виявленні вогнищ амброзіїполинолистої необхідно повідомити Головне Управління Держпродспоживслужби в Луганській області м.Сєвєродонецьк, вул.Пивоварова, 2 тел. (6452) 6-80-15.

Відділ ЦЗ, ЕБ та ОП міської ради

Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в  Луганській обл. 





Рейтинг: 
Голосов пока нет