Як підготуватися до можливого блекауту?
З початку повномасштабного військового вторгнення 24 лютого 2022 року російські загарбники систематично та цілеспрямовано бомбардують і знищують енергетичну інфраструктуру України. Тож ми повинні бути готовими до можливого блекауту.
На жаль, під час війни поняття блекауту стрімко увірвалося у наше життя. Блекаут - це тип аварійного припинення електропостачання, яке може статися будь-коли та мати непередбачувану тривалість. Ми повинні пам'ятати, що передбачити на 100% якою буде ситуація з електропостачанням під час надзвичайної ситуації дуже складно. Але кожен може підготувати деякі речі та сформувати домашню «інфраструктуру» таким чином, щоб убезпечити себе під час блекауту.
Рекомендуємо кілька простих кроків для цього:
1. Створіть екстрений набір речей заздалегідь, які можна використати у разі блекауту
- Ліхтарик та запасні батарейки.
- Свічки, сірники, запальнички.
- Павербанк або інший портативний зарядний пристрій для мобільного телефону та низьковольтної техніки. За допомогою нього ви зможете заряджати пристрої, щоб залишатися на зв'язку. Ще простіше та зручніше придбати мініатюрний світильник на світлодіодах, який працює від USB.
- Радіо на батарейках. Приймач допоможе вам своєчасно отримувати важливі оголошення та інформацію про поточну ситуацію. Якщо він працює не лише від батарейок, а й може живитися від павербанку – ще краще.
- Аптечку з основними ліками: від головного болю, від розладу шлунка, жарознижувальні, антисептики тощо. Якщо у когось у сім'ї є спеціальні медичні потреби (передусім, мова про інвалідів, діабетиків та астматиків), переконайтеся, що для них теж є запас. Також добре додати до аптечки термометр, пінцет та ножиці.
2. Зробіть запас їжі та води
- Для цього краще мати запас їжі, яка не вимагає холодильника для зберігання або приготування, якоїсь термічної обробки перед вживанням.
- Консервовані продукти, сухі фрукти, горіхи та печиво – чудовий вибір, щоб перечекати блекаут.
- Також важливо мати достатню кількість питної води. Запас потрібно робити із розрахунку на кілька днів.
- Коли мова йде про блекаут взимку, зручно також використовувати одноразовий посуд.
3. Підтримуйте зв'язок
- Підтримуйте свій мобільний телефон зарядженим наскільки це можливо. Використовуйте економний режим роботи та вимкніть усі непотрібні програми, щоб максимально продовжити час роботи батареї.
Придбайте павербанки, щоб у разі потреби заряджати телефон без стаціонарної розетки. В ідеалі, кількість таких автономних джерел енергії має бути на одиницю більшою, ніж людей, які перечікують блекаут. Один – для живлення загального освітлення, та по пристрою на кожну людину для забезпечення її потреб. Звісно, усе акумулююче обладнання, яке є у вашому будинку, слід періодично перевіряти та заряджати. - Заздалегідь завчіть важливі номери телефонів (чи запишіть їх): окрім екстрених служб потрібно знати контакти найближчих родичів, яких немає поряд, та друзів, щоб швидко зв'язатися з ними у разі потреби.
4. Підготуйте запас готівки
- Під час блекауту можуть бути неробочими термінали та ліміт на зняття готівки в банкоматах. Тому варто зробити запас готівки на родину на 2-3 дні на випадок відсутності електроенергії.
Звертаємо увагу, що на випадок можливих блекаутів та інших надзвичайних ситуацій в умовах в Україні працюють “ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ”.
Закликаємо ознайомитися з їх розташуванням https://nezlamnist.gov.ua/ у своєму населеному пункті, щоб знати, куди можна прийти зарядити пристрої, зігрітися та просто випити теплого чаю.