Сєвєродонецький міський Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді
Поштова адреса: 93405, м. Сєвєродонецьк Луганської області,
пр-т Центральний, 54-А
Робочий телефон: (06452) 4-13-80
Електронна адреса: centr-turizmaukr [dot] net
Сайт: https://sites.google.com/site/severcentrturizma
Сторінка у мережі Facebook: https://www.facebook.com/centrturizmu/?modal=admin_todo_tour
Директор – Борисова Лариса Леонідівна
Завідувач організаційно-масовим відділом – Галатайстрова Юлія Вікторівна
Методист – Терешкова Марина Василівна
З історії навчального закладу
Рік 1988. Міський будинок піонерів та школярів був реорганізований у станцію юних туристів – скорочено «Сютур». Станція юних туристів розташувалася за адресом вулиця Донецька 37-А. Директором Станції юних туристів була призначена Литвиненко Валентина Леонідівна. Педагогічний колектив новоствореної станції складався з колишніх керівників гуртків Будинку піонерів, але так було недовго. Перед керівництвом «Сютур» було поставлено завдання укомплектувати колектив спеціалістами з туристично-краєзнавчими навичками та вміннями. Під керівництвом досвідчених педагогів діти тренувалися, брали участь в обласних та всеукраїнських змаганнях. Вихованці станції приймали участь у пізнавальних, оздоровчих і розважальних екскурсіях по рідному краю та СРСР. Так у 1989 році було проведено 358 екскурсій за участю понад 11 тисяч учнів. Відтоді діяльність станції збагачувалася, а кількість її вихованців стрімко росла.
У квітні 1993 року, згідно з розпорядженням міського відділу освіті від 22.04.1993 р. за№ 31, Станція юних туристів була реорганізована у Центр туризму та краєзнавства школярів. Після передчасної смерті Литвиненко Валентини Леонідівни, з травня 1994 р. виконуючим обов’язки директора Центру туризму та краєзнавства школярів була призначена Калиненко Галина Олександрівна.
У 1995 році для Центру туризму та краєзнавства школярів, як і для всіє України, наступають важкі часи. Центр залишається без власного приміщення, у якому діти навчалися ще з 1976 року. Центр туризму переїжджає до загальної освітньої школи № 20, яка знаходиться за адресом вул. Гагаріна 113, де йому виділяють приміщення колишнього стрілецького тиру (підвал) та один навчальний кабінет. Але працівники Центру зберегли всі напрямки роботи. Заняття гуртків проводилися на базі шкіл міста, а підвал СЗШ № 20 був переобладнаний під тренажерну залу та спортивний майданчик (для занять взимку). У цей рік значно скорочується педагогічний колектив Центру, починає свою директорську діяльність Кісляков Віктор Германович (з вересня 1995 року).
У вересні 2000 року за рішенням виконкому Центр туризму та краєзнавства школярів отримує власне приміщення (приміщення колишнього дитячого садочку № 10 за адресом пр-кт Центральний, 54-А).
У серпні 2002 року на посаду директора Центру туризму була призначена Борисова Лариса Леонідівна.
На вересень 2019р. в Центрі туризму працює 27 гуртків, в яких займається 405 вихованців.
Основні напрямки роботи Центру: «Пішохідний туризм», «Водний туризм», «Велосипедний туризм», «Спортивний туризм», «Спортивне орієнтування», «Краєзнавство», «Етнографія», «Народознавство», «Джура», «Юний рятувальник», «Туристична пісня», «Літературне краєзнавство», «Скелелазіння». В Центрі працюють два музеї: музей Бойової слави та етнографічний музей «Берегиня», який був відкритий у 2018 році. Багато експозиційних матеріалів, представлені у музеях, були зібрані під час експедицій та походів.
Проблема, над якою працює Центр туризму протягом останніх років: «Шляхи формування в учнівської молоді патріотизму, національної самосвідомості, толерантності шляхами та методами краєзнавчої роботи».
Знаючи, що успіх відбувається тільки у спільній діяльності, багато років поспіль Центр тісно співпрацює з навчальними закладами, громадськими організаціями міста та області.
Традиційним стало проведення заходів міського, регіонального, обласного та Всеукраїнського рівнів:
- Міська історико-краєзнавча вікторина школярів «Люби і знай свій рідний край»;
- Відкритий конкурс туристської авторської пісні для учнів та працівників закладів освіти «Туристські зорі»;
- Відкритий Чемпіонат Сєвєродонецька з техніки водного туризму, присвячений Дню міста;
- Туристичний зліт працівників освіти, присвячений Всесвітньому Дню туризму;
- Огляд-конкурс шкільних санітарно-просвітницьких агітбригад «Ми – за здоровий спосіб життя»;
- Міські етапи щорічних обласних конкурсів: пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена», «Мій рідний край – Луганщина»;
- Регіональні змагання «У строю тільки дівчата», «Юний парамедик»;
- Міські етапи Всеукраїнських конкурсів та змагань: «Школа безпеки», «Моя Батьківщина – Україна»; «Молодь обирає здоров’я».
Уже шостий рік поспіль педагогічний колектив ЦТКЕУМ приділяє велику увагу впровадженню в освітні заклади міста Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Гра охоплює всі вікові категорії дітей. Протягом навчального року в школах працюють рої козачат, джур, молодих козаків.
Загально відомо, що спорт впливає на процес соціалізації молоді, створює у неї певну систему цінностей, на яку вона орієнтується, формує весь спосіб і стиль її життя.
Говорячи про змагання різного рівня, перш за все, слід відзначити відносини між спортсменами в процесі змагань. У ході змагань проявляються особистісні якості, професійні вміння, інтелект, воля до перемоги спортсменів, а також знання і досвід тренерів, рівень розвитку цілої низки наук, рівень технічної оснащеності, застосування різних спортивних засобів, а головне – командний дух і наші результати, які про це свідчать:
- І місце у Всеукраїнських змаганнях зі спортивних туристських походів серед студентської та учнівської молоді у номінаціях «Водні походи», «Велосипедні походи»;
- ІІ місце на дистанції «Слалом» на П’ятому Чемпіонаті України серед юнаків з водного туризму;
- ІІ місце на дистанції «Фігурне водіння велосипеда» та на водній дистанції «Слалом» відкритого Кубку Львівської області серед вихованців гуртків закладів позашкільної освіти зі спортивного туризму;
-
призові місця у відкритому оnline Кубку України зі спортивного орієнтування в рамках IV та V етапах Чемпіонату Донецької області зі спортивного орієнтування «DonOrientChamp»;
- перемоги у ІІ Другому етапі Чемпіонату України (Чемпіонаті Луганської області) з видів спортивного туризму серед юнаків; Чемпіонаті Луганської області з пішохідного туризму в закритих приміщеннях серед юнаків і дорослих; Чемпіонаті Луганської області зі скелелазіння серед учнівської молоді;
- в обласному зборі-змаганнях юних рятувальників «Школа безпеки»;
- в обласних змаганнях зі спортивного орієнтування;
- стали переможцями І (обласного) етапу Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у змаганнях з водного, велосипедного та пішохідного туризму;
- узяли участь у Кубку України з пішохідного туризму серед юнаків в приміщенні (Полтавська область), Сімнадцятому Всеукраїнському зборі-змаганні юних рятувальників «Школа безпеки» (м. Львів) та зимовому навчально-тренувальному зборі юних рятувальників «Буковець - 2020» (Івано-Франківська область).
Результати краєзнавчої роботи сприяють творчому і професійному самовизначенню особистості, її духовному збагаченню. Колектив Центру туризму пишається своїми перемогами у краєзнавчих конкурсах та експедиціях:
- щорічному обласному конкурсі творчих робіт «Мій рідний край – Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області;
- обласному та Всеукраїнському етапах Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»;
- Всеукраїнському конкурсі на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край»
Також у творчому арсеналі Центру туризму є чимало проєктів. За результатом проектної діяльності всі вони різні. Їх можна поділити на: інформаційні, дослідницькі, творчі, практико орієнтовані, в яких результат діяльності учасників чітко визначено з самого початку, та орієнтовані на соціальні інтереси учасників.
Ось деякі з них.
Проєкт «Дитячий туризм єднає нас»
У лютому 2019 р. комунальним закладом позашкільної освіти Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді відділу освіти Сєвєродонецької міської ради був підписаний договір про співпрацю щодо реалізації програми «Змінимо країну разом!» між Львівською обласною радою та Луганськоюобласною державною адміністрацією – обласною військово-цивільною адміністрацією. Нашим партнером у цьому проєкті ставКомунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді». З метою популяризації міжрегіональної співпраці у сфері туризму; впровадження дитячо-юнацького туристичного співробітництва під час проведення туристичних змагань, експедицій, походів колективом Сєвєродонецького ЦТКЕУМ був підготовлений та наданий на конкурс проєктів освітнього обміну між Луганською та Львівською областями проєкт «Дитячий туризм єднає нас», який став переможцем цього конкурсу.
З 23 вересня по 1 жовтня 2019 року розпочалася реалізація проєкту під час якого делегація нашого Центру у складі 7 педагогів та 10 вихованців гостила на Львівщині: 3 дні в Карпатах та 3 дні у Львові.
Прапор проєкту був піднятий:
- у місті Стрий, де ми відвідали краєзнавчий музей "Верховина", садибу - музей родини Бандери та музей- меморіал борців за волю України;
- на дитячій туристичній базі «Карпати», що знаходиться у селі Кам’янка, Сколівського району Львівської області під час участі у Відкритому Кубку Львівської області серед вихованців гуртків закладів позашкільної освіти зі спортивного туризму на дистанціях: «Орієнтування», «Фігурне водіння велосипеда» , водна дистанція «Слалом» та « Смуга перешкод».
За підсумками змагань вихованці Сєвєродонецького ЦТКЕУМ показали достойні результати: ІІ місце на дистанції «Слалом», та етапі «Фігурне водіння велосипеда».
Відбувся круглий стіл між педагогами Сєвєродонецького та Львівського центрів туризму. Мета якого, обмін досвідом роботи з туристично-краєзнавчого напрямку.
Під час перебування у Карпатах ми оглянули туристичні бази, що належать Львівському Центру туризму. Мета відвідання - покращення умов проведення літнього оздоровлення дітей міста Сєвєродонецька.
Піднялися на гору Високий Верх. Всесвітній день туризму 27 вересня проєктна група Сєвєродонецького ЦТКЕУМ розпочала з відвідування історико-краєзнавчого музею "Сколівщина», де ознайомилась з історією, культурою та традиціями бойківського краю.
У Львові учасники проєкту «Дитячий туризм єднає нас» взяли участь у квесті-екскурсії по місту, яку організували і провели керівники гуртків та юні вихованці-екскурсоводи Львівського обласного центру краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді.
Діти відвідали майстер-клас з приготування карамелі.
Цікавою була екскурсія по Львівському державному університету безпеки життєдіяльності, під час якої пройшли територію університету, побували у музеї, пожежній частині, навчальному центрі з сучасним обладнанням та подолали лабіринт - тренажер.
У Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької з великим задоволенням переглянули оперету Імре Кальмана «Сільва», привітали артистів та сфотографувалися з прапором проєкту на сцені театру.
Проєкт «Дитячий табір «Пілігрим»
Починаючи з 2015 року за сприянням Луганського обласного центру підтримки молодіжних ініціатив і соціальних досліджень щорічно у червні протягом 10 - 14 днів на території бази відпочинку «Світанок» в с. Білогорівка Попаснянського району Луганської області проводяться навчально-тренувальні збори для гуртківців ЦТКЕУМ «Школа туристичної майстерності». Мета зборів формування та закріплення навичок спортивного туризму (водного, пішохідного, велосипедного), спортивного орієнтування, пошуково-дослідницької краєзнавчої роботи, здорового способу життя та активного відпочинку, розвитку потреб дітей у спілкуванні з природою, оволодіння нормами поведінки у природному та соціальному середовищах.
Важливою особливістю перебування на навчально-тренувальних зборах є те, що діти активно беруть участь у всіх видах діяльності протягом дня (в заготівлі дров для вогнища, приготуванні їжі, митті посуду, прибиранні кімнат тощо), що є важливою складовою соціалізації підлітків.
Влітку 2019 року до роботи табору, яка пройшла під гаслом « Ми українці» приєдналися учні однієї зі шкіл міста разом з класним керівником та батьками.
Проєкт « Туристичне літо 2018 »
Участь у спортивно-туристичних походах, експедиціях позитивно впливає на розвиток підростаючого покоління. Живе спілкування з природою надає молодій людині певний фізичний, психологічний, інтелектуальний та емоційний запас міцності та здоров’я. Спортивно-туристична діяльність надає можливість самоствердитись та само реалізуватись вихованцям, само вдосконалитись, здобути додаткові знання, уміння, навички за інтересами і сформувати суспільно-громадський досвід, підвищити свій рівень спортивної кваліфікації (розряди).
З 2014 року за розпорядженням військово – цивільної адміністрації діє заборона на проведення походів, екскурсій в багатьох районах Луганської області. Тому для проведення походів необхідно виїжджати за межі нашого регіону, а це значно підвищує вартість участі у категорійному поході.
Відповідно до плану роботу Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді на 2017-2018 навчальний рік педагогічним колективом та вихованцями Центру було реалізовано проект «Туристичне літо 2018» на території Луганської, Донецької, Харківської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, який включав в себе:
пішохідний похід ІІІ ступеню складності Харківською областю під керівництвом Кіслякова В.Г.;
велосипедний похід І категорії складності Луганською та Донецькою областями, під керівництвом Іванова О.В.;
водний похід ІІІ категорії складності річками Чорний Черемош, Черемош, Прут керівник Борисова Л.Л.;
водний похід І категорії складності річкою Сіверський Донець територією Харківської та Донецької областей - керівник Благий Р.Ю.
Вищезазначені походи у 2018 році стали переможцями І (обласного) та учасниками ІІ (Всеукраїнського) етапів Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді.
Проєкт «Створення сучасного туристичного осередку міста Сєвєродонецьк»
в рамках конкурсу проектів місцевого розвитку, який проводився Луганською обласною державною адміністрацією.
На зимових зборах батьків та вихованців Центру туризму ми всі разом замріялися покращати умови занять спортивним туризмом у закритих приміщеннях. Спланували ремонтні роботи, розпочали пошук спонсорів та коштів.
У лютому 2019 року Луганська облдержадміністрація оголосила конкурс проєктів місцевого розвитку.
Для участі у конкурсі Сєвєродонецькою міською радою було подано проект «Створення сучасного туристичного осередку міста Сєвєродонецьк», який передбачав покращення умов занять спортивним туризмом в закритих приміщеннях для вихованців Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді та мешканців міста. Створення безпечних умов для якісних занять зі скелелазіння та пішохідного туризму. Реалізація проекту позитивно впливає на спортивний імідж Центру туризму та міста в цілому, забезпечує можливість охоплення більшої кількості бажаючих відвідувати тренувальну залу.
Проєкт реалізовувався з червня по вересень 2019 року, в його втіленні були задіяні керівники гуртків та члени їх родин, працівники Центру, батьки та вихованці.
Проєкт «Схід сортує»
Організований громадською організацією “Добра воля” в рамках проекту “ЕкоДонбас: сортування відходів гуртує громаду” та “Зміцнення громадської довіри ”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
До участі у цьому проєкті нас привела дослідницька робота, виконана в рамках Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської та студентської молоді «МОЯ БАТЬКІВЩИНА – УКРАЇНА». Тема роботи «Зробимо Луганщину екологічно безпечною разом з ECOMAPА.GOV.UA». Під час дослідницької роботи нам вдалося зробити корисну справу – посприяти прибиранню стихійних звалищ відходів на території міста, які ми виявили під час участі у змаганнях з туризму та орієнтування.
Але прибирання сміттєзвалищ не вирішує проблему, та ще й потребує використання бюджетних коштів. Потрібна масштабна роз’яснювальна робота по сортуванню сміття. Для її проведення ми пройшли навчання на семінарі – тренінгу.
15 листопада, коли відзначається Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки провели захід «Схід сортує», на якому розповіли присутнім про проблеми екології та забруднення довкілля, роз’яснили головні правила сортування сміття, куди можна здавати сміття для переробки та навіть про те, як на цьому можна заробляти.
У рамках Громадського бюджету м. Сєвєродонецьк 2020 педагогічний колектив ЦТКЕУМ представив громадськості міста проєкт «Придбання інтерактивного лазерного тиру для учнівської молоді міста Сєвєродонецьк (на базі Центру туризму)», який став переможцем у номінації «Малі загальноміські проєкти». Мета проєкту - створення в місті Сєвєродонецьк сучасного мобільного інтерактивного лазерного тиру для надання молоді та мешканцям міста можливості практично виконувати вправи зі стрільби, проводити змагання та грати в динамічні інтерактивні сюжети. Використання інтерактивного лазерного тиру дає змогу ефективно і якісно проводити заняття з предмету Захист Вітчизни, готувати спортсменів – стрільців, проводити тренування для учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та організовувати активне дозвілля мешканців міста.
На виконання пункту 53 Плану семінарів-практикумів для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2019 р., затвердженого наказом МОН від 21.11.2018 № 1292, 16 – 18 жовтня 2019 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області відбувся семінар-практикум директорів районних та міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів за темою «Національно-патріотичне виховання та соціалізація в сучасному освітньому просторі учнівської молоді міста Сєвєродонецька». Захід проводився Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді спільно з комунальним закладом позашкільної освіти Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді відділу освіти Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
Учасники семінару-практикуму ознайомилися зі станом розвитку позашкільної освіти м. Сєвєродонецьк та Луганської області, туристськими можливостями Луганщини, успішною партнерською взаємодією ЦТКЕУМ з міською владою, міжнародними та громадськими організаціями.
Значну зацікавленість керівників закладів викликало питання участі ЦТКЕУМ в реалізації різноманітних проектів. Так, заклад став переможцем проекту «Дитячий табір «Пілігрим», завдяки якому в 2015 – 2019 роках проведені навчально-тренувальні збори гуртківців ЦТКЕУМ за сприяння Луганського обласного центру підтримки молодіжних ініціатив і соціальних досліджень. Завдяки проекту «Туристичне літо» проведені походи для вихованців закладу на території Луганської, Донецької, Харківської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. У рамках реалізації програми між Львівською обласною радою та Луганською обласною державною адміністрацією «Змінимо країну разом» запроваджений проєкт «Дитячий туризм єднає нас», що дало можливість обміну туристськими групами дітей між Львівською та Луганською областями. У 2019 році колектив закладу успішно працює над реалізацією проекту «Створення сучасного туристичного осередку м. Сєвєродонецьк», що проводиться Луганською обласною державною адміністрацією в рамках конкурсу проєктів місцевого розвитку.
Учасникам заходу презентований досвід роботи гуртка «Туристична пісня», військово-патріотичного та народознавчого музеїв ЦТКЕУМ тощо. Директори закладів ознайомились з системою роботи Борівського НВК щодо сучасних пріоритетів освітнього процесу в контексті національно-патріотичного виховання молоді та дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»); з можливостями орієнтування на місцевості за допомогою сучасних технологій, зокрема, геокешингу – туристичної гри із застосуванням GPS у знаходженні схову та самі взяли безпосередню участь у змаганнях зі спортивного орієнтування. Учасники заходу разом з дітьми змагались і у тактичній грі «Лазертаг» (лазерний бій), суть якої полягає в ураженні гравців і спеціальних інтерактивних мішеней безпечними «лазерними пострілами». Така гра нині є елементом гри «Сокіл» («Джура»).
До уваги учасників семінару-практикуму був представлений досвід реалізації активності та професійної орієнтації дітей в рамках дитячо-юнацького руху «Школа безпеки».
Під час «круглого столу» та підведення підсумків семінару-практикуму обговорювались питання діяльності закладів в умовах децентралізації влади, подальшого розвитку туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти, національно-патріотичного виховання дітей та молоді, обмін досвідом роботи.
Досвід роботи педагогічного колективу Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді м. Сєвєродонецьк «Шляхи формування в учнівської молоді патріотизму, національної самосвідомості, толерантності шляхами та методами краєзнавчої роботи» став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Освітній Оскар – 2017» та отримав Золоту медаль на Восьмій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти 2017» у номінації «Інноваційні підходи в закладах освіти до процесу формування творчої особистості та виховання громадянина-патріота».
У 2019 році на цій виставці було представлено роботу «Соціалізація в сучасному освітньому просторі вихованців Центру туризму» в номінації «Соціалізація особистості в умовах сучасних викликів», яка була відмічена срібною медаллю. А у 2020 році колектив Сєвєродонецького ЦТКЕУМ знову отримав золоту медаль Одинадцятої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2020» за темою «Професійні компетентності керівника гуртка – як необхідна умова ефективності навчально-виховного процесу в позашкільному закладі освіти» в номінації «Компетентнісний підхід – основа якості змісту освіти».
Плідна робота нашого педагогічного колективу відмічена Почесною відзнакою Міжнародної асоціації позашкільної освіти та видавничою групою «Шкільний світ» - «Лідер позашкільної освіти 2019».