Ви тут:

У Києві відбувся 7-й Фестиваль думок

07-10-2023
Категорія: 

]]>30 жовтня 2023 року у Києві відбувся Фестиваль думок, що об’єднав активістів для обговорення важливих тем і пошуку сенсів у межах відкритих дискусій. Команда Благодійного фонду «Восток SOS» провела захід у Національному музеї історії України у Другій світовій війні, де розташований монумент Батьківщина-мати. Понад 280 людей долучалися до 8 панельних дискусій від 38 спікерів. ]]>

Фестиваль тепло зустрів учасників із різних областей України, переважно з Києва, Дніпра, Запоріжжя, Кропивницького, Львова та Житомира. Були й представники Донецької та Луганської областей, деякі з них раніше відвідували Фестиваль у Сєвєродонецьку та скористалися можливістю побачитися знову.

«Цьогорічний Фестиваль пронизаний спогодами про дім, більшість учасників вимушено покинули рідні міста внаслідок війни. Ми думали та обговорювали майбутнє. Надзвичайно багато говорили про життя на деокупованих територіях, а також реалії українців під час війни та після Перемоги», – зазначила координаторка освітнього напряму БФ «Восток SOS» Юлія Кішенко.

Активну дискусію викликала тема «Повертаємо своїх! Які кроки необхідні для реінтеграції деокупованих територій?». Обговорення викликів, що постають перед державою після звільнення українських територій, зібрало понад 120 слухачів. Спікери поділилися баченням і досвідом життя в деокупованих населених пунктах, обговорили відновлення освітнього процесу, налагодження роботи системи охорони здоров’я, зауважили проблеми люстрації, відновлення документів тощо.

Під час дискусії «Свобода під прицілом: витіснення проукраїнських активістів зi сходу України» координаторка напряму документування БФ «Восток SOS» Наталія Каплун презентувала аналітичний звіт «Зміна демографічного складу населення на окупованій території Донецької та Луганської областей», що містить опис 137 кейсів переслідувань на тимчасово окупованих територіях.

«В Україні активісти зазвичай роблять те, що має робити держава, але неспроможна. Вони організовують евакуацію представників маломобільних груп населення, допомагають мирним жителям покинути прифронтові території, привозять гуманітарну допомогу, опікуються залишеними у квартирах котами та собаками, рятують музейні колекції. Коли ми підняли питання правосуддя щодо переслідувань активістів на тимчасово окупованих територіях, виявилося, що слід вимагати відкриття проваджень, здійснення якісного слідства, аби винні понесли відповідальність. Є відчуття, що якщо активісти не втрутяться, то держава буде неспроможна довести слідство до вироків у суді», – поділилася Наталія.

Панельна дискусія «Чи може кримінальна відповідальність за колабораціонізм відновити справедливість?» стала майданчиком для обговорення практики притягнення до відповідальності та її відповідності суспільним очікуванням. Крім того, учасники ділилися думками щодо впливу переслідування за колабораціонізм на процеси відновлення звільнених територій. 

Протягом дня гості переглянули й фотовиставку «Евакуація – порятунок людей», світлини для якої зроблені під час роботи бригад БФ «Восток SOS» у прифронтових населених пунктах. У форматі «живої книги» відвідувачі спілкувалися з представниками фонду – говорили про труднощі та реалії, напрями роботи, потенційні партнерства та ділилися історіями порятунку.

На фестивалі працювали локації від Всеукраїнської мережі безпечних просторів «Затишно space», що створена Благодійним фондом «Восток SOS» для захисту постраждалих унаслідок війни жінок і дітей. Представниці спейсів допомогли створити дитячу зону з майстер-класами та презентацією роботи VR-шоломів, а також провели благодійний ярмарок із різноманітними виробами від майстринь просторів.

Наприкінці відбувся показ і обговорення фільму «Боротьба Джамали» від шведської режисерки Елін Йонссон за участі заступника директора Українського інституту, правозахисника, журналіста, співзасновника ініціативи «Крим SOS» Аліма Алієва. Подію провели в партнерстві з Мережею кіноклубів із прав людини DOCU/CLUB.

«Фестиваль – це найцінніший досвід, зустріч з експертами, друзями-колегами, партнерами та однодумцями. У воєнний час спілкуватися, обніматися, ділитися досвідом із тими, кому болить за Україну – безцінно. Головна мета участі для мене – надихнутися та відчути силу думок кожного та кожної, це цікаві зустрічі та знайомства. Рада, що змогла провести вихідний у ресурсі», – поділилася відвідувачка.

 

БФ «Восток SOS» - ]]>https://vostok-sos.org/u-kyyevi-vidbuvsya-somyj-festyval-dumok/]]>





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)