Ви тут:

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Луганщина у 2022 році: від окупації до планів про звільнення

30-12-2022
Категорія: 

Понад 320 тисяч жителів Луганщини стали переселенцями. Тисячі пошкоджених будинків, зруйнована промисловість та інфраструктура. З перших днів повномасштабного вторгнення російська армія рушила на Луганську область. 3 липня область була окупована. Згадуємо, що відбувалося на Луганщині у 2022-му, - ]]>Суспільне новини]]>.

Переселенець Аріф зберігає у телефоні фото Сєвєродонецька, на світлинах — будинки, що палають, дим від прильотів, снаряд на центральній площі. Чоловік залишався у місті до кінця травня. Волонтерив, допомагав людям евакуюватися.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Фото: Суспільне Донбас

"Прилетіло точно піді мною, під моєю квартирою. Я виїздив з цієї квартири. А потім вже будинок згорів", — показує світлини Аріф Багиров.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Фото: Суспільне Донбас

Вже на той момент у місті не працював жоден магазин, не було жодної цілої заправки, аптеки, каже Аріф.

"Нічого не працювало. За перший місяць вся інфраструктура була зруйнована. Були повністю вигорівши будинки, коли я виїжджав. І стрілянина була з ранку до вечора", —згадує чоловік.

Сєвєродонецьк повністю окупували після місяця міських боїв 24 червня. Та з перших днів повномасштабного вторгнення російська армія рушила на Луганщину. Захоплене Сватове, Старобільськ, Марківка, Мілове, Білокуракине, Новопсков, Троїцьке.

Тривали жорстокі бої навколо Попасної.

"24 механізована бригада героїчно тримала рубежі оборони в напрямку Попасної, в напрямку Катеринівки, Золотого. Противник не міг прорвати лінію оборони. Основний удар прийняли ми на себе. Відповідно, це дало можливість звільнити й захистити нашу столицю, Київську область, Чернігівську область і Сумську область", — говорить військовослужбовець ЗСУ Андрій.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Фото: Суспільне Донбас

Що зруйновано за рік на Луганщині

З 3 липня Луганщина окупована. Зруйнована промисловість регіону:

  • Попаснянський водоканал,
  • Кремінська підстанція,
  • Сєвєродонецький “Азот”,
  • Лисичанський нафтопереробний завод,
  • Рубіжанський картонно-тарний комбінат.

Це далеко не повний перелік. Розбиті щонайменше півтори сотні закладів освіти, понад 60 закладів та пам'яток культури, два десятки спорткомплексів. Знищені мережі водо- та електропостачання, відновити опалення також неможливо.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Пожежа на Луганській ТЕС. Фото: Суспільне Донбас

"Бачили покращення на власні очі у вигляді помивочних. Нам не потрібні були помивочні, в нас були ванні кімнати, в нас були душові, в нас була постійно холодна, гаряча вода. В багатоповерхівки привозять дрова. Для чого в багатоповерхівку привозити дрова? Тому що там нема опалення, обіцяного до речі окупантами. Вони обіцяли оновити будинки, нічого не відновлено. Вони обіцяли дати газ, вони дали газ в деякі будинки, там вони підриваються, тому що мережу газопостачання ніхто обстежував", — перераховує "досягнення" російських окупантів начальник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

Деокупація Луганщини

Восени сили оборони України розпочинають деокупацію. На кінець грудня звільнені 13 сіл, зокрема Макіївка, Невське. Греківка, Новолюбівка, Новоєгорівка, Андріївка.

"Погано було березень-квітень. А що було? Бомбардування ці. Окупація — страшно. Кулемет в груди. Ну нічого, пережили", — згадує житель Невського Володимир.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Деокуповане Невське. Село Невське. Фото: Суспільне Донбас

"Я нікуди не виїздила, не полишала свій город, свою землю. Значить, ми зрадники, чи як? Я не перед ким на коліна не ставала і ніколи не стану, це моя земля, моя хата", — каже. жителька Невського Галина.

Звільнені населені пункти розбиті, вони постійно під обстрілами. Окупанти б’ють по цивільним.

Після деокупації на повне відновлення Луганщини, каже Сергій Гайдай, знадобиться не один рік. Та поступово налагоджувати життя почнуть одразу, як посунеться лінія фронту.

"Треба робити аудит, дивитись систему водопостачання, газопостачання, електрику, опалення. Це все, скоріш за все, треба планувати з нуля. Ми вже обговорили і зібрали кількість ремонтних бригад, які будуть одразу заходити й одразу займатись плануванням і ремонтом локальним. Друге, ми вже домовляємось з нашими працівниками ДСНС, щоб вони виділяли свої піротехнічні групи й розмінували територію, бо вона напевно максимально замінована з усієї України", — говорить Сергій Гайдай.

"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Як жила Луганщина у 2022 році

Фото: Сергій Гайдай/Telegram

Тим часом до звільненого Невського вже приїздили лікарі, "Укрпошта" видала там пенсії.

За такими новинами з Луганщини слідкує Аріф. Каже, кожна така звістка укріпляє віру — його місто буде вільним і відродиться.

"В мене немає бажання, що це сталося швидше: як звільнять, так звільнять. Головне, щоб менше наших жертв. Я б хотів, щоб його звільнили, як у 2014-му році — просто зайшли в порожнє, покинуте місто. Ця війна, хоч і зруйнує нас, але дасть нам можливість на цих руїнах побудувати щось з нуля — нове, сучасне", — говорить про Сєвєродонецьк Аріф.

 

 

Джерело: Суспільне новини - ]]>https://suspilne.media/348324-mozlivist-na-ruinah-pobuduvati-sos-z-nula-...]]>

 





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)