Реалії та пріоритетні напрямки розвитку освіти Сєвєродонецька
29 серпня відбулася традиційна міська науково-практична серпнева конференція педагогічних працівників навчально-виховних закладів Сєвєродонецька «Реалії та пріоритетні напрямки розвитку освіти міста Сєвєродонецька».
Від імені Сєвєродонецької міської ради та її виконавчого комітету з настанням нового навчального року присутніх у залі тепло і щиро вітали перший заступник міського голови Аркадій Коростельов та заступник міського голови Андрій Гавриленко. Разом з начальником відділу освіти Ольгою Каширіною вони вручили винуватцям урочистостей заслужені нагороди.
Грамотами виконкому Сєвєродонецької міської ради за високий професіоналізм, кропітку і відповідальну працю, діловий підхід і зразкове виконання своїх посадових обов’язків, за підсумками атестації 2016 року були нагороджені вихователь ДНЗ (ясел-садка) комбінованого типу №22 «Лелека» І.М. Картамишева, вчитель-логопед ДНЗ (ясел-садка) комбінованого типу №10 О.М. Павленко, вчитель української мови та літератури СЗШ №4 Л.М. Саранча та вчитель технічної праці Борівського НВК С.В. Силкін.
Грамоти Національної академії педагогічних наук України за багаторічну сумлінну працю, високий рівень професійної майстерності та активну участь в організації та методичному забезпеченні допомоги постраждалим внаслідок окупації Криму та бойових дій на Сході України удостоєна практичний психолог СЗШ №14 Є.В. Дем’янова.
Почесні грамоти Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації за високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю, досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління вручені вчителю української мови та літератури СЗШ №13 Т.В. Дівенок, вчителю географії СЗШ №4 О.О. Мартенсен, вчителям фізики багатопрофільного ліцею та СЗШ №12 О.М. Прогуленко та Г.О. Тропиніній, заступнику директора з навчально-виховної роботи НВК «Спеціалізована школа-колегіум Національного університету Києво-Могилянська академія» Н.О. Солодкій.
Почесними грамотами відділу освіти Сєвєродонецької міськради відзначено працю 13, а грамотами – 5 педагогічних працівників.
«Сьогодення потребує концептуальної обґрунтованості розвитку освіти міста та більш скоординованих дій, спрямованих на створення оптимальних умов для розвитку більш якісної освіти в Сєвєродонецьку, – відзначила у своїй доповіді начальник відділу освіти міськради О.Г. Каширіна. – Для виконання цих завдань створено міську цільову комплексну Програму «Освіта Сєвєродонецька на 2016- 2017 роки», яка буде стратегічно визначатися Концепцією розвитку освіти міста.
Забезпечення всебічного розвитку дітей дошкільного віку у нас здійснюють 158 ясельних та дошкільних груп, які відвідують 3600 дітей віком від 2 до 6(7) років.
На разі триває робота з відкриття дошкільного закладу №45 у Борівському. Дуже важливо, що нас підтримує міська влада. Гадаємо, що у жовтні цей заклад запрацює.
Усіма формами дошкільної освіти останні 5 років охоплені 99,8% дітей дошкільного віку. Практично 100% дітей старшого дошкільного віку у нашому місті отримують освіту в умовах дошкільних закладів. Але достатньо напруженою кожного року є робота щодо надання місць дітям раннього віку.
На сьогодні, при наявності у місті значної кількості спеціалізованих 25 груп компенсуючого типу (логопедичних), у яких отримують освітні послуги та послуги вчителів-логопедів 413 дітей з важкими вадами мовлення та затримкою психічного розвитку, 1 інклюзивної групи та 2 груп спеціальних для дітей із затримкою психічного розвитку, потреба у спеціальних та інклюзивних групах є кричущою.
У планах міської влади та відділу освіти відкриття логопедичної групи у Борівському НВК, інклюзивної групи у яслах-садку №14 та спеціальної групи для дітей із затримкою психічного розвитку у яслах-садку №19.
Майже 500 дітей з родин-переселенців вже сьогодні відвідують дошкільні навчальні заклади, а 393 зареєстровані у відділі освіти як діти, що у майбутньому потребують місця у яслах-садках.
Для забезпечення потреби населення у якісних освітніх послугах у місті на кінець 2015/2016 навчального року мережа загальноосвітніх навчальних закладів налічувала 21 загальноосвітній заклад відділу освіти. У денних школах навчалося 9 тис. 124 учні. Середня наповнюваність складає 77,5% від проектної потужності, середня наповнюваність класів – 24,3 учні.
Протягом цього навчального року до навчальних закладів міста прибуло близько 400 учнів-переселенців. Усі діти забезпечувались підручниками, канцтоварами та всім необхідним за рахунок благодійників, батьківських комітетів шкіл та міської влади.
У СЗШ №4, 6, 12, 13, 14, 15 та 18 було організовано навчання учнів за екстернатною формою. 132 учні 9-х та 11-х класів, які проживають на території, непідконтрольній українській владі, виявили бажання отримати документи про освіту з метою продовження навчання у вищих навчальних закладах України. 127 учнів-екстернів успішно пройшли річне оцінювання та склали державну підсумкову атестацію і отримали документ про освіту відповідного рівня.
784 випускники 9-х класів отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту, серед яких 55 випускників отримали свідоцтва з відзнакою.
530 випускників 11 класів отримали атестати про повну загальну середню освіту. 24 випускники нагороджені золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні», а 21 випускник – срібною медаллю «За досягнення у навчанні».
Аналізуючи рівень освітньої діяльності школярів міста за минулий рік, Ольга Григорівна наголосила, що в цілому маємо стабільний показник якості знань: 56% учнів закінчили навчальний рік з високим та достатнім рівнем навчальних досягнень.
Поглибленим вивченням окремих предметів було охоплено 1132 учні. 93 учні 11-х класів закінчили у міжшкільному навчально-виробничому комбінаті повний курс навчання з професійної підготовки.
На виконання Указів Президента України щодо впровадження інклюзивного навчання для можливості реалізації людьми з інвалідністю права на освіту для 125 дітей-інвалідів та 48 учнів, які потребують корекції розумового розвитку, забезпечено навчання у загальноосвітніх навчальних закладах міста.
За довідками лікарсько-консультаційної комісії для 83 дітей, з яких 38 є інвалідами, організовано навчання за індивідуальною формою.
У СЗШ №20 та НВК «Гармонія» відкрито два класи з інклюзивним навчанням для дітей із затримкою психічного розвитку.
Сесією міської ради прийнято рішення про створення з 1 вересня цього року в СЗШ №11 два перших класи для дітей з особливими освітніми потребами. І це тільки початок роботи.
Усі 105 учнів, які перебувають за межею пішохідної доступності, 100% забезпечені підвозом до місць навчання. Загальна сума витрат на організацію перевезення школярів у 2015-2016 навчальному році склала 1 млн. 243 тис. 316 грн. із міського бюджету.
Усі учні 1-4 класів забезпечуються безкоштовним гарячим харчування в розмірі 10 грн. на кожного за рахунок міського бюджету.
Учні із числа дітей-сиріт та дітей із малозабезпечених сімей одержують безкоштовні гарячі обіди вартістю 10 грн. та 11 грн. 76 коп., які теж 100% фінансуються з міського бюджету.
Загальна сума витрат на організацію харчування школярів у 2016 році з міського бюджету склала 6 млн. 854 тис. 040 грн.
За підсумками ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад кількість призових місць, яку здобули наші школярі, складає 102 місця, що на 17 призових місць більше, ніж у минулому навчальному році.
У квітні 2016 року ЛОІППО складено рейтинг учителів, які у період 2010 – 2015 рр. підготували переможців обласного рівня. До обласного рейтингу занесені прізвища 116 Сєвєродонецьких педагогів. 75 наставників включено до збірки «Творчий учитель – обдарована дитина».
Протягом навчального року велася робота щодо залучення школярів до наукової діяльності в Малій академії наук.
13 учнів із 18 в обласному рейтингу посідають 1-3 місця, що свідчить про високий рівень науковості, актуальності досліджень, практичну спрямованість та прикладну значимість робіт. А вихованка наукового товариства гуманітарно-естетичної гімназії Анастасія Нагорна, учениця 11 класу, здобула перемогу на Всеукраїнському рівні.
Організація навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах м. Сєвєродонецька має відповідати сучасним вимогам інформаційного суспільства. Станом на сьогодні ведеться закупівля комп’ютерних комплексів для кожного середнього навчального закладу, на це буде витрачено майже 3 млн. гривень.
У 2015-2016 навчальному році 47% дітей від учнівського контингенту відвідували понад 200 гуртків, секцій, творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів.
На базі 20 таборів з денним перебуванням при школах і 5-ти майданчиках відпочинку на базі позашкільних навчальних закладів проведено оздоровчу кампанію «Літо-2016». За дві зміни відпочинковими послугами було охоплено понад тисячі школярів. 50% – це діти пільгових категорій. Традиційно влітку забезпечена робота 2-х міжшкільних таборів: літньої школи для обдарованих дітей, яка працювала на базі 8 школи, та мовного табору «Лідер» при 17-й школі. Із міського бюджету були виділені кошти на організацію харчування дітей-пільговиків у сумі 243 тис. грн.
Цього літа також успішно реалізовано оздоровчо-відпочинкові проектні ініціативи двох позашкільних навчальних закладів: мовно-фольклорний табір на базі ЦДЮТ та туристичний табір «Пілігрим» ЦТКЕУМ, що працював на базі відпочинку «Світанок» сел. Білогорівка Попаснянського району.
Загалом всіма вищезазначеними формами оздоровлення та відпочинку в системі освіти було охоплено понад 1500 дітей.
Із 1213 педагогів, які працюють у навчально-виховних закладах, 970 мають повну вищу освіту, 45 – базову вищу, 198 – середню спеціальну. У 2015-2016 навчальному році 215 педагогів (у минулому році – 164) атестувалися на присвоєння (відповідність раніше присвоєним) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань, що складає 18% від загальної кількості педагогів.
У минулому навчальному році педагогічна спільнота багата на перемоги обласного рівня. Так, вчитель історії О.В. Агафонова посіла ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016», учитель англійської мови СЗШ №16 Н.Б. Коробченко – ІІІ місце у номінації «Англійська мова»
У листопаді 2015 року переможцями обласного туру конкурсу «Класний керівник року» стали М.О. Чорнобай, Т.В. Бурлакова, А.М. Кацімон (II місце), О.І. Павленко (III місце).
Оксана Володимирівна Матвієвська стала призером обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» в номінації «Керівник біологічного гуртка» (ІІІ місце), а Євгенія Валеріївна Шевченко посіла ІІІ призове місце в номінації «Керівник гуртка декоративно-ужиткового мистецтва».
У ІІ півріччі 2015 році міською радою, фінансовим управлінням було профінансовано 5 650 583 грн. капітальних видатків на капітальні ремонти та придбання оснащення для закладів відділу освіти а саме: капітальні ремонти пожежної сигналізації у СЗШ №1, 5, 10 та системи опалення у Борівському НВК та СЗШ №6; установку теплолічильників у СЗШ №1, 5 та МНВК.
У НВК «Гармонія» та Борівському НВК було проведено капітальний ремонт огорожі. Також завдяки співфінансуванню міської ради та міжнародній організації ПРООН у СЗШ №18 та багатопрофільному ліцеї було замінено старі вікна на енергозберігаючі металопластикові загальною вартістю 594 506 грн.
У дошкільних навчальних закладах також велися ремонтні роботи, а саме: захист від руйнування парапету, улаштування навісу над ігровим майданчиком і заміна зруйнованих залізобетонних навісів над входами на металеві ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №42; капітальний ремонт покрівлі ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №43 «Веселка»; у ДНЗ №25 проведено ремонтні роботи холодного та гарячого водопостачання, системи каналізації та системи опалення; у ДНЗ №41 та №42 замінено четверо вхідних дверей.
Для ДНЗ №22 було закуплено меблі у медичний кабінет, а для ДНЗ №12 і 42 придбано пральні машинки.
Також було проведено капітальний ремонт теплиці ЦЕНТУМ на території СЗШ №8.
У 2016 році відділу освіти виділені кошти на капітальні ремонти та придбання предметів довгострокового користування у сумі 10 693 550 грн.ww Для підготовки до нового навчального року вже освоєно 6 250 249 грн., а саме на придбання дитячого майданчика «Фортеця» та «Стежина скіфів» для НВК «Гармонія»; оснащення для відкриття нового ДНЗ №43; плит електричних 4-комфорочних, шафи жарочної та сковороди електричної для ДНЗ №12 та 14; пральних машин для ДНЗ №14 і 38; генераторів для ДНЗ №10; дверей протипожежних для СЗШ №1.
За рахунок цих коштів профінансовано капітальний ремонт та установку теплолічильника у ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №43; а також капітальні ремонти покрівель СЗШ №8, 12, 16; спеціальних класів у СЗШ №11; системи опалення та сантехвузлів ДНЗ №19 і 24.
Подарунком для всіх закладів до Дня знань стануть проектори. Кошти на їхнє придбання були виділені міською радою.
«Я переконана, що спільними зусиллями освіта міста буде набувати нових барв і надалі. Інакше не можна – наше надійне майбутнє народжується в якості сьогоднішньої освіти, – сказала на сам кінець Ольга Григорівна. – Висловлюю щиру вдячність усім освітянам за творчу і сумлінну працю, а керівникам міста, батькам – за активне сприяння розвитку освітянської галузі».
На конференції освітян також виступили завідувач ДНЗ №14 «Білочка» І.Е. Попова, директори СЗШ №5 і ССШ №17 І.В. Горобинська та М.І. Гладка, директор ВПУ Ю.К. Кузьмінов, член Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін Г.А. Копилова.
Інф. «СВ»