Канікули для працівників: особливості оформлення перенесення робочих днів у 2021 році

03-02-2021

Святкові та неробочі дні встановлюються виключно законодавством, зокрема ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) .

В  Україні у 2021 році встановлені такі святкові та неробочі дні:

1 січня − Новй рік;

7 січня − Різдво Христове;

8 березня − Міжнародний жіночий день;

1 травня − День праці;

2 травня — Пасха;

9 травня − День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги);

20 червня — Трійця;

28 червня − День Конституції України;

24 серпня − День Незалежності України;

14 жовтня − День захисника України;

25 грудня  - Різдво Христово.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день, встановлений ст. 73 КЗпП, збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

Крім того, з метою створення сприятливих умов для проведення святкових і неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Уряд вправі не пізніше ніж за три місяці до таких днів рекомендувати керівникам підприємств перенести вихідні та робочі дні в порядку й на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями.

Роботодавець у разі застосування рекомендації Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів на підприємстві, погоджений із профспілкою (профспілковим працівником) (ст. 67 КЗпП).

В інших випадках роботодавець також вправі перенести вихідні. Але зверніть увагу, що таке перенесення є зміною істотних умов праці, адже воно змінює режим роботи. Тому про таке рішення роботодавець зобов`язаний повідомити працівників не пізніше ніж за два місяці в порядку, передбаченому ст. 32 КЗпП. Розпорядження КМУ мають лише рекомендаційний характер. Адже роботодавцю надано право самостійно приймати рішення про перенесення робочих днів − перенести робочі дні на свій розсуд або взагалі не переносити.

Усі дії щодо виходу на роботу, перенесення робочих днів мають провадитися на підставі прийнятого на підприємстві рішення щодо перенесення днів, узгодженого з графіком роботи підприємства, тобто в наказі роботодавець має висвітлити порядок перенесення робочих днів у випадках перебування працівників на лікарняному, у відпустці чи відрядженні. Усі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватися з огляду на змінений у зв’язку з перенесенням робочих днів графік роботи підприємства.

Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства, установи, організації та може змінювати норму тривалості робочого часу в місяцях, у яких запроваджено таке перенесення. У разі перенесення робочого дня на підставі наказу, наприклад, з 8 січня на 16 січня, у табелі обліку використання робочого часу перенесений день (у нашому випадку — 8 січня) має відмічатися як вихідний, а день, у який проводиться відпрацювання (16 січня), – як робочий (з проставлянням годин (днів) роботи).

Управління праці та соціального захисту населення