«Карантинні новації»: що з відпустками без збереження зарплати
Поширення світом коронавірусної інфекції змінило життя чи не кожної країни та її громадян. Не стала винятком й Україна. Реагуючи на небачені досі загрози, держава терміново внесла зміни в деякі законодавчі акти. Розглянемо, які зміни торкнулися відпусток без збереження заробітної плати.
Головні зміни
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020р. № 530-IX (далі — Закон № 530) внесено зміни до ст. 26 Закону про відпустки.
Слід нагадати, що до цих змін у відпустку без збереження зарплати у зв’язку з карантином за своїм бажанням могли піти матері або інші особи (батько дитини, баба, дід) для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину. Підставою для цього є п. 31 ст. 25 Закону про відпустки. Отже, таку відпустку за власним бажанням могло взяти обмежене коло працівників — працівники з дітьми. Звісно, якщо працівник підпадає під певну пільгову категорію осіб, зазначену у ст. 25 Закону про відпустки, то він може взяти за своїм бажанням відпустку без збереження зарплати на іншій підставі. Це стосується, наприклад, працівників — пенсіонерів за віком, працівників з інвалідністю.
Для усіх інших працівників ст. 26 Закону про відпустки передбачала можливість виходу у відпустку без збереження зарплати за згодою сторін на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік. Тобто термін такої відпустки був обмежений — не більше 15 календарних днів на рік.
Відтепер Законом № 530 внесено зміни до ст. 84 Кодексу законів про працю України та ст. 26 Закону про відпустки. Ними передбачено, що в разі встановлення Кабміном карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р. № 1645-III термін перебування у відпустці без збереження зарплати не входить у загальний строк, установлений ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки.
Роз’яснення змін
Ці зміни означають, що будь-який працівник за угодою сторін може взяти відпустку за власний рахунок на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України. Слід нагадати, що в Україні карантин продовжено до 11 травня 2020 року. До цього часу діє режим надзвичайної ситуації.
При цьому дні такої відпустки, які припадають на період карантину (з 12 березня до 11 травня 2020 року), не будуть зараховуватися у 15 календарних днів.
У подальшому працівник після закінчення карантину зможе також скористатися відпусткою без збереження зарплати строком на 15 календарних днів.
Застереження для роботодавців та працівників
Як роботодавці, так і працівники мусять зважати на два нюанси надання такої відпустки.
По-перше, відпустка за власний рахунок, яка надається згідно зі ст.26 Закону про відпустки, — це відпустка за угодою сторін. Тобто якщо працівник не згоден у неї піти, роботодавець не має права його відправити.
По-друге, слід звернути увагу, що листок непрацездатності, який припадає на період відпустки без збереження зарплати, не оплачується. Це зазначено у ст.23 Закону про соціальне страхування та п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерством охорони здоров’я України від 13 листопада 2001р. №455.
Виняток становить лише листок непрацездатності, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами. Такий лікарняний оплачується у будь-якому разі.
Наголошуємо, що Кабінет Міністрів України продовжив дію карантину до 11 травня 2020 року. Відповідне рішення прийняте на засіданні Уряду 22 квітня.