Сєвєродонецьк виступає містом-ментором в програмі «Енергоефективність в громадах ІІ»
19-20 квітня в Сєвєродонецьку відбувся дводенний семінар для міст-партнерів проекту в рамках міжнародного співробітництва GIZ та реалізації проекту «Енергоефективність в громадах ІІ».
У його роботі брали Сєвєродонецький міський голова Валентин Казаков, його перший заступник Ігор Слєсарєв, заступник міського голови Інна Фесенко. Серед учасників заходу були представники з міст-партнерів Добропілля, Ізюм, Мирноград, Первомайськ.
Сєвєродонецьк був представлений як місто-ментор. Тобто місто, що вже має досвід з питань встановлення та використання енергоефективних технологій.
Основною темою семінару була презентація робочої програми та модулів муніципального енергетичного менеджменту, а також ознайомлення з досвідом нашого міста у цьому напрямку.
Міський голова Валентин Казаков презентував хід виконання заходів щодо впровадження енергетичного менеджменту: «У Сєвєродонецьку близько 900 багатоповерхівок. Протягом 5-7 років ми власними силами та за допомогою міжнародних організацій провели утеплення 15 будівель. Це встановлення пластикових вікон, утеплення цоколя, даху і т.д.Зараз цю роботу продовжують ОСББ. За допомогою якраз німецького уряду за програмою GIZ у нас були встановлені індивідуальні теплові пункти в двох школах і одному дитячому садку. Середня економія по них склала близько 30%. Впровадження системи відбулося в лютому цього року. Теплові пункти встановлені з фіксацією, тому в період лютий-березень ми спостерігали позитивні економічні результати. Зараз ця тема дуже актуальна, адже у нас поки що залишилася система централізованого теплопостачання. Впровадження індивідуальних теплових пунктів в багатоповерхових житлових будинках дозволить проводити енергетичний менеджмент та покращити не тільки теплопостачання у кожному конкретному будинку, а й економити електроспоживання. Тому цю роботу ми будемо продовжувати».
Крім того, Валентин Казаков розповів про досвід Сєвєродонецька з питання впровадження сучасних LED-ламп на вулицях міста. За його словами, в більшій частині міста за програмою НЕФКО було відновлено освітлення та проведене оновлення застарілого із застосуванням новітніх енергоефективних технологій.
«Освітлення в місті стало краще, – зауважив міський голова. – І тут також спостерігаємо економію. Наразі ми освітили практично все місто, хоча треба сказати, що до 2014 рокуСєвєродонецьк був освітлений приблизно на 50%. Парадокс у тому, що зараз місто освітлено приблизно на 90%, а загальна кількість витрат на електроенергію на освітлення залишилася на колишньому рівні. Тож бачимо, що впровадження енергоефективного вуличного освітлення призводить до значної економії».
Під час семінару був представлений й досвід Сєвєродонецька з впровадження інфрачервоного опалення у великих приміщеннях Льодового палацу спорту та на тенісних кортах КДЮСШ №1. Воно представляє собою прикріплені до стелі панелі з інфрачервоними лампами, що нагрівають поверхню об’єктів, на які спрямовані інфрачервоні проміні. Тобто опалюють лише ту площу, яка використовується. За словами Валентина Казакова витрати на опалення в Льодовому палаці спорту знизилися в 2,5 рази. Тому в планах розвитку міста є впровадження даного виду опалення в навчальних закладах міста у великих аудиторіях: спортивних і актових залах та їдальнях.
Під час семінару багато говорили й про досвід встановлення теплових насосів та геліобатарей у дитячих садочках і впровадження альтернативного опалення. В двох закладах середньої загальної освіти міста вже встановлено твердопаливні котли. За словами міського голови в цьому році планується облаштування ще восьми. Причому передбачається, що вони зможуть опалюватися опалювальними пелетами, щепою та дрібно посіченими дровами.
В свою чергу керівник проектуGIZ Роберт Кюнне подякував представникам міської влади та учасникам семінару за можливість зустрітися і обговорити такі важливідля всіх питання: «Як уже наголошував пан мер, місто Сєвєродонецьк здобуло певний важливий досвід в рамках наших попередніх проектів і тепер виступає містом-ментером, ділиться своїм досвідом з іншими містами. На семінарі присутні представники чотирьох міст-партнерів і ми маємо можливість розглянути питання енергоефективності: які є проблеми, і як їх подолати. Сєвєродонецьк має певний накопичений досвід, який будевикористаний для провадження в інших містах-партнерах східної частини України. Під час семінару ми матимемо можливість також оглянути об’єкти, де уже були проведені заходи з енергозбереження і на власні очі подивимося як вони впроваджені».
Саме тому перший день семінару був присвячений теоретичній частині, а другий – оглядовій екскурсії. Учасники семінару відвідали ЗОШ №10, де встановлений індивідуальний тепловий пункт та тенісні корти КДЮСШ №1. І вже там поспілкувалися з інженерами і фахівцями, що обслуговують новітнє обладнання.
Під час заходу Валентин Казаков та Роберт Кюнне обмінялися символічними подарунками та підписали меморандум про подальшу співпрацю.
Консультантами проекту під час семінару виступили Клаус Хоппе, Олександр Шумельда, Андрій Барулін та Андрій Панащук.
Нагадаємо, що проект «Енергоефективність у громадах ІI» впроваджується компанією «Німецьке товариство міжнародного співробітництва» (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). П’ять українських міст, серед яких Сєвєродонецьк ,Чернівці, Коломия, Житомир та Миргород є містами-менторами, що передають досвід першої фази проекту для 20 міст другої фази проекту «Енергоефективність у громадах II». Вони співпрацюватимуть за такими напрямками: енергоменеджмент у громадах, планування та впровадження заходів з енергоефективності і механізм сприяння розвитку зовнішніх послуг.
Олеся ПЕТРОВА