Відбулось засідання комісії з питань найменування (перейменування) вулиць та інших об’єктів топоніміки, розташованих на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, які містять російське походження

14-11-2023

Відбулось засідання комісії з питань найменування (перейменування) вулиць та інших об’єктів топоніміки, розташованих на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, які містять російське походження (далі - Комісія).

Вона створена на підставі розпорядження начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації від 16.10.2023 № 654ВА з метою розгляду питань щодо найменування та перейменування вулиць та інших об’єктів топоніміки на території громади, формування пропозицій, які виносяться до обговорення з жителями громади, опрацювання пропозицій мешканців, а також підготовки відповідних пропозицій для внесення їх на розгляд начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації.

Очолює комісію перший заступник начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Тетяна ВЕРХОВСЬКА, яка і провела перше засідання комісії.

Серез членів комісії також заступники начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації, начальники відділів та управлінь СМВА. Також до складу комісії увійшли експерти: начальник відділу аналізу українського державотворення Українського інституту національної пам’яті Ігор КАРЕТНІКОВ в.о. завідуюча кафедрою історії та археології СНУ ім. В.Даля Олена САПИЦЬКА .

На першому засідання присутні визначили основні завдання роботи Комісії, розглянули перелік населених пунктів Сєвєродонецької міської територіальної громади, які рекомендовані для перейменування, та перелік вулиць населених пунктів Сєвєродонецької міської територіальної громади, які містять російське походження.

Голова Комісії, перший заступник начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Тетяна ВЕРХОВСЬКА наголосила, що на виконання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» основними завданнями Комісії є:

  • Визначення обґрунтованих найменувань нових та упорядкування існуючих назв вулиць та інших топонімів на території громади
  • Підготовка переліку вулиць у громаді, що потребують перейменування на засадах, насамперед, відновлення та збереження історичної топоніміки.
  • Розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань щодо найменування й перейменування вулиць та інших топонімів на території громади.

В.о. начальника відділу містобудування та архітектури Управління землеустрою, містобудування та архітектури Сєвєродонецької міської військової адміністрації Андрій ознайомив присутніх з переліком населених пунктів Сєвєродонецької міської територіальної громади, які рекомендовані для перейменування.

Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 22 червня 2023 року № 230 схвалено Перелік населених пунктів, назви яких не відповідають стандартам державної мови.

Серед них по Сєвєродонецькій громаді:

  • Село Єпіфанівка (рекомендована назва Єпифанівка)
  • Селище Синецький
  • Місто Сєвєродонецьк
  • Селище Метьолкіне
  • Село Нова Астрахань

Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 30 червня 2023 року №236 внесено зміни до вищезгаданого рішення та виключено селище Синецький та село Нова Астрахань, запропоновано варіанти назви для міста Сєвєродонецьк, а саме: Сіверськодонецьк, Сіверськодонець, Сіверськодонецьке.

Начальник відділу аналізу українського державотворення УІНП Ігор КАРЕТНІКОВ зазначив, що відповідно до даних Вікіпедії назва селища Метьолкіне - це історична назва, тому пропонується отримати історичну довідку щодо походження цієї назви, для чого звернутися до відповідних органів.

Заступник начальника начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Юлія ШОРОХОВА зазначила, що згідно з даними краєзнавця Сергія КАЛЕНЮКА назва Метьолкіне походить від прізвища поселенців, тому це історична назва.

З приводу варіантів перейменування міста Сєвєродонецька, Ігор КАРЕТНИКОВ запропонував ще один варіант назви Сєвєродонецька – Сіверодонецьк, Олена САПИЦЬКА запропонувала варіант назви Сєвєродонецька – Сєверодонецьк.

Тож  Комісією вирішено селище Метьолкіне поки не перейменовувати тому, що це історична назва, а Управлінню землеустрою містобудування та архітектури зробити з цього питання запити до відповідних органів.

На громадське обговорення вирішено запропонувати такі варіанти щодо перейменування міста Сєвєродонецьк: Сєвєродонецьк, Сіверськодонецьк, Сіверськодонець, Сіверськодонецьке, Сіверодонецьк, Сєверодонецьк або свій варіант.

У зв’язку з тим, що перейменування села Єпіфанівка в село Єпифанівка - це лише приведення назви до правильного українського правопису, виносити на громадське обговорення це питання непотрібно. 3

Також Андрій ЄГОРОВ ознайомив присутніх з переліком вулиць населених пунктів Сєвєродонецької міської громади, які підлягають перейменуванню. Голова Комісії, перший заступник начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Тетяна ВЕРХОВСЬКА запропонувала погодити наданий перелік.