МОМ побудує сучасне житло для 1500 постраждалих від конфлікту людей у Сєвєродонецьку та Краматорську

16-09-2020

15 вересня 2020 року у м.Києві Міжнародною організацією з міграції (МОМ)  підписано Меморандум про співпрацю з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міською радою Краматорська та Військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецька.

Участь у заході взяли: Давид Макар’ян - заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України; Ан Нгуєн - голова Представництва МОМ в Україні; Конрад Клос - координатор житлової програми Представництва МОМ в Україні; Віталій Шмерега - представник Німецького банку KfW; Андрій Панков - міський голова Краматорська; Олександр Стрюк - керівник Сєвєродонецької ВЦА; Олег Кузьмінов - заступник керівника Сєвєродонецької ВЦА.

Понад 1500 людей, що зазнали наслідків конфлікту, у Краматорську (Донецька область) та Сєвєродонецьку (Луганська область) за кілька років зможуть переїхати до нових квартир. Проєкт, офіційно презентований у Києві 15 вересня, фінансується Урядом Німеччини через Банк розвитку KfW та реалізується Міжнародною організацією з міграції (МОМ) у співпраці з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міською радою Краматорська та Військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецька. Проєкт триватиме п’ять років, а його загальний бюджет — 22,1 млн євро.

МОМ побудує та відремонтує житло для понад 500 родин: 80% з них становитимуть ВПО, а 20% — місцеві мешканці Краматорська та Сєвєродонецька. Міста для реалізації проєкту були обрані через велику кількість у них ВПО (50 000 та 40 000 людей відповідно, згідно з офіційними даними).

Нові помешкання надаватимуться за помірну орендну плату. Бенефіціари також сплачуватимуть за комунальні послуги.

«Заходи, що випливають із глибокого розуміння та визнання довгострокового впливу тривалого переміщення,мають доповнити поточну роботу в галузі гуманітарної допомоги й відновлення заради гідного майбутнього та процвітання постраждалих від конфлікту громад,— сказав АнНгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні. — Результати останнього опитування МОМ свідчать, що лише 11% ВПО в Україні зараз мешкають у власному житлі. Близько 60% ВПО вже понад шість років орендують помешкання, тимчасом як ще 17% живуть у родичів або приймаючих сімей. Місцевим громадам, які приймають ВПО, усе ще потрібна додаткова підтримка: від розвитку інфраструктури та економічного потенціалу— до соціального згуртування».

Будівництво нових багатоквартирних будинків у рамках проєкту стане суттєвим стимулом для розвитку Краматорська та Сєвєродонецька та позитивним соціально-економічним сигналом для всього регіону. Будуть дотримані високі стандарти будівництва, включаючи енергоефективність та охорону навколишнього середовища.

Олександр Стрюк, керівник військово-цивільної адміністрації м. Сєверодонецька зазначив: «Сєвєродонецьк, як і Краматорськ, несе дуже велике соціальне навантаження у зв’язку з перебуванням внутрішньо переміщених осіб. Житловий фонд наших міст застарілий, і протягом останнього десятиріччя в нас будувалося вкрай мало. Військово-цивільна адміністрація м. Сєвєродонецька докладатиме всіх зусиль до реалізації цього проєкту, адже він для нас надзвичайно важливий і вирішить багато життєвих проблем нашого населення. І оскільки ми говоримо саме про доступне житло, то проєкт відкриє абсолютно новий напрям у житлових програмах». 

На запитання журналістів Сєвєродонецька стосовно порядку надавання житла та принципу розподілу квартир відповіли пан Ан Нгуєн та пан  Конрад Клос.

Ан Нгуєн: «Хочу скористатися нагодою і представити вам координатора цієї програми в МОМ. Він наглядатиме за втіленням програми. Пан Конрад Клос – інженер, він також понад 15 років працював у програмах з розвитку в різних країнах».

Конрад Клос: «Наразі ми з нашою командою працюємо над залученням також громад Краматорська й Сєвєродонецька до цих питань. Що стосується того, хто матиме право отримати житло, – це вирішуватиме Міністерство, місцева влада в Краматорську та Сєвєродонецьку, але й також нам дуже важливо, щоб у цих рішеннях брали участь і самі ВПО. Це не рішення, яке прийматиме одна людина чи одна організація…

Відбір кінцевих бенефіціарів програми не буде здійснюватися якоюсь однією організацією. Це буде спільне рішення Міністерства, муніципалітетів, але й також самих ВПО. Для нас максимально важливо залучити всі зацікавлені сторони до розробки критеріїв відбору майбутніх мешканців цих будинків».

]]>https://www.youtube.com/watch?v=LR_jtXX--74]]>

Міжнародна організація з міграції (МОМ) працює в Україні з 1996 року, а з 2014 року вона розширила масштаби надання допомоги. МОМ підтримала понад 514 000 вразливих переселенців і людей, які зазнали наслідків конфлікту, у 24 областях України, надавши їм гуманітарну допомогу, гранти на розвиток власної справи, а також створивши можливості для розвитку громад та соціального згуртування.