Чек-лист для безпечного проходження перевірки Державної служби України з питань праці
У зв'язку із затвердженням Державною службою України з питань праці Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік , суб'єктів, які зазначені в цьому плані чекає планова перевірка та контроль за додержанням законодавства про працю. Разом з тим, окрім планових заходів, за відповідних підстав, даний контролюючий орган має право в будь-який час з`явитися на підприємстві з позаплановою перевіркою. В обох випадках, власники та відповідальні керівники мають бути готові до здійснюваних Держпраці заходів. Аби допомогти підприємствам краще проходження перевірки за додержанням законодавства про працю. Завдяки наведеному нижче списку роботодавець може самостійно перевірити власне робоче середовище на відповідність вимогам чинного законодавства.
Почнемо з перевірки документів та повноважень уповноваженого на інспекційне відвідування представника Держпраці.
До початку проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен мати та пред'явити наступні документи:
- службове посвідчення;
- надати об'єкту відвідування копію направлення на проведення інспекційного відвідування;
- внести запис про його проведення до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об'єкта відвідування (за його наявності).
Підприємство має право не допустити проведення інспекційного відвідування у разі:
- відсутності службового посвідчення;
- коли на офіційному веб-сайті Держпраці не оприлюднено уніфікованої форми акта інспекційного відвідування;
- вимагати припинення інспекційного відвідування у разі перевищення 10 денного строку здійснення такого заходу;
Окрім того, підприємство має право:
- подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження до акта інспекційного відвідування;
- вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу реєстрації заходів перед поданням акта інспекційного відвідування для підпису об'єктом відвідування;
- перед підписанням акта інспекційного відвідування бути поінформованим про свої права та обов'язки;
- вимагати нерозголошення комерційної таємниці або конфіденційної інформації об'єкта відвідування;
- оскаржувати в установленому законодавством порядку неправомірні дії інспектора праці;
- отримувати консультативну допомогу від інспектора праці з метою запобігання порушенням під час проведення інспекційних відвідувань;
- фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
- оскаржувати припис та/або вимогу інспектора праці.
2. Місце проведення перевірки, обсяг інформації та документів, доступ до яких має бути забезпечений інспектору праці.
Перш за все, інспекційне відвідування орієнтоване на комплексну перевірку всіх аспектів трудового права. Відтак, інспектор праці ретельно аналізує питання, пов'язані з охороною праці, в тому числі аспекти, пов'язані з нещасними випадками на виробництві, професійними захворюваннями, профілактичними оглядами, а також перевіряє правильність інструктажів з охорони праці. Інспектор також звертає увагу на умови праці, наявність та належне оснащення засобами індивідуального захисту, спецодягом та спецвзуттям.
Інспектор праці має право здійснювати перевірку безпосередньо за місцем знаходження суб'єкта господарювання. Крім того, відповідний контроль може поширюватися на підпорядковані підрозділи, відділення або місця, де працівники безпосередньо виконують роботу.
Інспектори праці також мають повноваження перевіряти місця зберігання фінансових та кадрових документів, ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги.
Важливим елементом цього процесу є негайне надання запитуваних документів і матеріалів. Роботодавець також повинен своєчасно надавати письмову та усну інформацію щодо питань, охоплених перевіркою, щоб інспектор міг в повному обсязі зрозуміти правове становище працівників та дотримання трудового законодавства.
Крім того, у розпорядження інспектора праці має бути надано необхідне технічне обладнання, а також, за можливості, окреме приміщення з відповідним технічним обладнанням, що може прискорити та полегшити процес перевірки.
3. Контрольний список підприємства з питань додержання законодавства про працю включає питання:
- щодо трудових відносини
- щодо заробітної плати та інших виплат
- щодо відпусток працівників
- щодо охорони праці
За матеріалами ЮРЛІГА https://biz.ligazakon.net/analitycs/233710_chek-list-dlya-bezpechnogo-prokhodzhennya-perevrki-derzhavno-sluzhbi-ukrani-z-pitan-prats