Чи може на зборах ОСББ голосувати людина, яка проживає на підставі ордеру?

16-03-2017

Чи має право голосувати на загальних зборах особа, яка на підставі ордеру проживає у неприватизованій квартирі?

У першу чергу, нагадаємо, які особи взагалі наділені правом брати участь у загальних зборах об’єднання та голосувати на них. За змістом ст. 6, 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III (далі — Закон про ОСББ), такими особами є виключно співвласники. Останніх Закон визначає як власників квартир та  нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Отже, для відповіді на питання слід насамперед з’ясувати, чи можна вважати власниками квартири осіб, які їх не приватизували, а проживають у квартирах на підставі колись отриманого ордеру.

Вочевидь, що ні, оскільки за своїм правовим статусом такі особи є наймачами житла державного житлового фонду, а ордер – це документ, що є підставою для вселення громадянина в надане жиле приміщення та надання права користування цим житлом (ст. 59, 61 Житлового кодексу України). Таким чином, підставою для виникнення права власності отримання особою ордеру та наступне проживання у квартирі не є.

Натомість, для набуття такими особами житла у власність і передбачено окрему процедуру приватизації. Так, згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992 р. № 2482-XII приватизація державного житлового фонду — це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Тому, робимо невтішний висновок: особи, які свого часу отримали ордер та право на користування квартирами державного житлового фонду та у подальшому їх не приватизували, власниками таких квартир не є, а відтак, участі у загальних зборах з правом голосу брати не можуть.

У цій ситуації, вважаємо за більш доцільне спрямувати свої зусилля на приватизацію квартири, щоб стати її повноправним власником та отримати усі можливості брати участь в управління спільним майном будинку в якості співвласника.

Координатор Сектору розвитку ОСББ, реформування ЖКГ та економічного аналізу Красюк Р.О.