Відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату й доставку пенсій за віком на пільгових умовах – одне із джерел наповнення бюджету Пенсійного фонду України

22-02-2018

Діючим пенсійним законодавством передбачено декілька видів призначення пенсій, у тому числі і зі зниженням пенсійного віку. Таким видом пенсій є пільгова пенсія, яка призначається застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими й важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та які за результатами атестації робочих місць мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Виплата цих пенсій здійснюється Пенсійним фондом. Проте, коли працівник виходить на пенсію на пільгових умовах, підприємство зобов’язане відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату й доставку такої пенсії до того часу, поки працівник досягне загальновстановленого пенсійного віку. Ці суми є одним із джерел наповнення бюджету Фонду.

Відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату й доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Порядок покриття витрат на виплату й доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в розділі 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.

Пенсійний фонд в повному обсязі виплачує пільгові пенсії і тому обов’язок підприємств – вчасно та в повному обсязі сплачувати суми, зазначені в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

У разі ухилення підприємства від добровільного погашення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, стягнення боргу здійснюється в судовому порядку, з подальшим направленням виконавчого документа на примусове виконання до органів Державної виконавчої служби, що значно збільшує фінансові витрати підприємства.