ПРИПИНЕННЯ ЧЛЕНСТВА В ГРОМАДСЬКІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ

31-10-2017

Відповідно до статті 36 Конституції України ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій.

Громадська організація - це добровільне об'єднання фізичних осіб для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Шлях припинення членства в громадській організації залежить від того входила особа до складу керівного органу (наприклад, член Ради, заступник голови Правління) громадської організації, була керівником громадської організації, заступником керівника чи ні.

Перший випадок припинення членства – якщо особа не є керівником, заступником керівника громадської організації, не входить до складу керівного органу громадської організації:

• для припинення членства в громадській організації необхідно подати заяву до відповідних статутних органів громадської організації;
  • членство в громадській організації припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень;
  • державній реєстрації такий випадок припинення членства не підлягає.

Другий випадок припинення членства – якщо особа не є керівником, заступником керівника громадської організації, однак входить до складу керівного органу громадської організації (наприклад, член Правління, член Ради):

- для припинення членства в громадській організації необхідно подати заяву до відповідних статутних органів громадської організації;

- членство в громадській організації та перебування особи в складі керівного органу громадської організації припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень;

- державній реєстрації такий випадок припинення членства підлягає - для державної реєстрації змін до відомостей про громадське об’єднання подається до Головного територіального управління юстиції у Луганській області копія заяви про припинення членства в громадській організації з відміткою відповідних статутних органів громадської організації про її прийняття.

Третій випадок припинення членства – якщо особа є керівником, заступником керівника громадської організації:

• членство в громадській організації припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника;
  • державній реєстрації такий випадок припинення членства підлягає - для державної реєстрації змін до відомостей про громадську організацію із статусом юридичної особи до Головного територіального управління юстиції у Луганській області, центрів надання адміністративних послуг районних державних адміністрацій, місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги необхідно подати:
  1. заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі  юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань форми 3, затверджену наказом Міністерства юстиції України 18.11.2016  № 3268/5;
  2. примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу громадської організації про зміни;
  3. реєстр осіб, які брали участь в засіданні уповноваженого органу громадської організації;
  4. відомості про керівні органи; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту;
  5. документ про сплату адміністративного збору.

Звертаємо увагу, що відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про громадські об’єднання» вимога про зазначення відомостей щодо членства (участі) особи у громадському об'єднанні, якщо така вимога не пов'язана з реалізацією особою своїх прав як особи, яка має право представляти громадське об'єднання, або члена (учасника) громадського об'єднання, не допускається, крім випадків, визначених законом.

Головне територіальне управління юстиції у Луганській області