Сєвєродонецьке обласне музичне училище ім. С.С. Прокоф’єва

15-06-2016

Ідея відкрити середній музичний навчальний заклад у відносно молодому, невеликому провінційному місті належала першому директору музичного училища Євгену Анатолійовичу Лобку, людині енергійній, обдарованій талантом організатора, пропагандиста музичної культури. З 1 червня 1966 року училище розпочало свою діяльність і відразу ж почалося формування педагогічного колективу, основу якого склали випускники провідних консерваторій колишнього СРСР – Москви, Ленінграда, Києва, Одеси, Харкова, Львова.

Перший навчальний рік пройшов у колишньому приміщенні хіміко-механічного технікуму. Це був триповерховий будинок без концертної зали та спеціалізованих музичних класів. Тому буквально з другого навчального року розпочинається будівництво, в якому крім будівельників-професіоналів беруть участь і викладачі, і студенти. Таким чином, до старої споруди додається велика концертна зала на 500 місць, з’являються мала зала для проведення академічних концертів, спортивна зала, хоровий клас, бібліотека з читальною залою на 50 місць, 12 класів групових та понад 30 класів для індивідуальних занять, оригінальний і самобутній хол на першому поверсі з «повітряними сходами», невеличким фонтаном та «зимовим садом», просторі холи з затишними балкончиками на другому та третьому поверхах.

З 1974 року під керівництвом провідних фахівців Київської консерваторії в училищі розпочався експеримент, метою якого були пошуки нових перспективних напрямків у підготовці спеціалістів на основі наукових досліджень, вивчення найбільш ефективних та оптимальних методів організації навчально-виховного процесу, широкого використання технічних засобів навчання, застосування яких дало відчутний результат. Цей досвід був поширений серед музичних училищ України.

Новаторство, ентузіазм колективу училища в експериментальній роботі, пропаганді музичного мистецтва в місті та за його межами стали підставою для присвоєння до 10-річчя училища в 1976 р. (Постанова Ради Міністрів УРСР від 15 червня 1976 р. №289) імені нашого великого земляка – геніального композитора, диригента і піаніста Сергія Сергійовича Прокоф’єва. Він увійшов в історію музики як художник-новатор, чия творчість відзначена яскравою самобутністю, сміливістю, енергією. Носити це ім’я для нас велика честь і висока відповідальність.

Сьогодні Сєвєродонецьке музичне училище ім. С.С. Прокоф’єва є вищим навчальним закладом першого рівня акредитації. На підставі Ліцензії №395617 від 05.05.2008 р. та Сертифіката про акредитацію Міністерства освіти України №133114 від 05.05.2008 р. училище готує молодших спеціалістів зі спеціальності 5.02020401 «Музичне мистецтво» за спеціалізаціями:

 • фортепіано;
 • оркестрові струнно-смичкові інструменти;
 • оркестрові духові та ударні інструменти;
 • народні інструменти;
 • хорове диригування;
 • теорія музики;
 • спів (з 2006 р.).

Педагогічний колектив училища – згуртована команда однодумців. Більшість з них – досвідчені викладачі, талановиті виконавці; є між ними і ті, хто стояв біля витоків навчального закладу. Серед 62-х викладачів і концертмейстерів 16 мають звання «старший викладач», 4 – «викладач-методист», 22 мають вищу категорію. 24 працівники – наші випускники, які здобули освіту у ВНЗ ІІІ-IV р.а., повернулися до «рідного дому» як викладачі.

З квітня 1980 р. по вересень 2009 р. училище очолював заслужений працівник культури України Віталій Степанович Асєєв – яскрава творча індивідуальність, невгамовний пропагандист музичної культури. З початку 2009-2010 навчального року директором призначена Марина Владиславівна Яворська, колишня випускниця училища, самобутній піаніст і талановитий педагог.

За роки існування училище підготувало понад 2300 спеціалістів. Більшість із них продовжили навчання у ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації, інші працюють викладачами музичних шкіл та шкіл мистецтва, музичних та музично-педагогічних училищ, консерваторій, університетів та інститутів мистецтв і культури, є солістами, артистами, керівниками різних професійних та самодіяльних оркестрів і хорів. Близько 100 наших випускників працюють за межами України – у близькому та далекому зарубіжжі: Німеччині, Франції, США, Канаді, Мексиці, Італії, Колумбії, Кореї, Іспанії, Греції, Ізраїлі, Росії тощо. Колектив училища пишається багатьма своїми студентами – і колишніми, і нинішніми – тими, хто своєю участю та перемогами в конкурсах різних рівнів (від обласних та регіональних до міжнародних) стверджує авторитет навчального закладу, демонструє яскраву виконавську майстерність та високий рівень професійної підготовки.

В останні роки яскраві конкурси, фестивалі, огляди проходять у багатьох містах України та за її межами: Київ, Харків, Херсон, Донецьк, Дніпропетровськ, Ялта, Полтава, Львів, Ніжин, Луганськ, Кіровоград, Артемівськ, Москва, Мелітополь. Понад 20 студентів щорічно беруть участь у цих конкурсах і фестивалях, стають лауреатами, дипломантами та призерами. Найбільш улюблені конкурси, в яких наші студенти є обов’язковими учасниками:

 • Міжнародний фестиваль фортепіанної слов’янської музики (м. Мелітополь);
 • Міжнародний фестиваль-конкурс «Кримська весна» (м. Ялта);
 • Всеукраїнський конкурс виконавців на народних інструментах «Провесінь» (м. Кіровоград);
 • Всеукраїнський огляд-конкурс «На батьківщині Прокоф’єва» (м. Донецьк);
 • Всеукраїнський конкурс молодих виконавців на народних інструментах імені династії Воєводіних (м. Луганськ).

Серед випускників училища аспіранти, кандидати та доктори мистецтвознавства, педагогічних та суспільних наук, академік, професори, декани, солісти оперних театрів, член Спілки композиторів України тощо.

Матеріально-технічна база навчального закладу відповідає вимогам професійної підготовки фахівців. Майже усі класи групових дисциплін мають зв’язок з технічним центром, звідки можлива трансляція музичного матеріалу. Для самостійної підготовки існує трансляція на декілька місць у холі другого поверху. Фонд бібліотеки складає близько 43000 примірників, серед яких нотна, навчальна та художня література. Іногородні студенти забезпечуються житлом у гуртожитку на 80 місць. У кімнатах мешкають по 2-3 студенти, майже в кожній кімнаті є фортепіано. Крім цього є кімнати для самопідготовки.

Музичне училище є центром академічної культури, естетичного виховання молоді та громадськості регіону. За рік близько 80 концертів, лекцій-концертів, тематичних вечорів відбуваються в концертному залі навчального закладу, в загальноосвітніх школах, у професійно-технічних навчальних закладах, трудових колективах міста і за його межами. Шанувальники музики добре знають творчі колективи: симфонічний оркестр (художній керівник та диригент – заслужений працівник культури України В.С.Асєєв), оркестр народних інструментів, який у січні 2010 р. захистив звання «Зразковий» (художній керівник В.В. Вашколуп), оркестр духових інструментів під орудою С.К.Титаренка, хор (керівник М.І. Крупкін), ансамбль бандуристів (керівник Л.О. Дегтярьова). В цих колективах активно співпрацюють і викладачі, і студенти, і випускники минулих років.

Більш ніж сорокарічна історія навчального закладу багата на яскраві події, незабутні зустрічі. Це і проведення чотирьох республіканських конкурсів за участю виконавців усіх спеціалізацій музичних училищ України, двох фестивалів «Дружба», гостями яких були творчі делегації Прибалтики, Білорусії, Росії, Казахстану, Молдови. І робота протягом чотирьох років Університету музичної культури та спілкування з багатьма відомими композиторами, серед яких О. Фельцман, Є. Колмановський, Я. Френкель, М. Фрадкін, М. Богословський, Л. Лядова, Т. Хренніков та інші. Це незабутні концерти у великій залі музичного училища видатних виконавців М. Плетньова, М. Ростроповича, В. Пікайзена, Д. Шафрана, Д. Ойстраха, Б. Руденко, багатьох інших інструменталістів та вокалістів.

Давні творчі контакти пов’язують колектив музичного училища з Київською Національною музичною академією України, Донецькою державною музичною академією ім. С.С. Прокоф’єва, Кримським державним гуманітарним університетом і Луганським державним інститутом культури та мистецтв. Провідні викладачі цих закладів – постійні гості музичного училища з майстер-класами та концертами своїх студентів. Щорічно голови державних кваліфікаційних комісій з цих навчальних закладів констатують на державних іспитах високу якість підготовки фахівців.

У травні 2007 р. колективом музичного училища було започатковано проведення І Відкритого конкурсу молодих виконавців на народних струнно-щипкових інструментах пам’яті Євгена Тростянського, випускника, який одержав диплом №1 і став першим в історії училища відомим композитором, лауреатом багатьох конкурсів та аспірантом. Учасниками цього конкурсу були 28 юних музикантів – студентів музичних училищ з різних куточків України.

Велика увага приділяється профорієнтаційній роботі серед дитячих шкіл естетичного виховання області. Педагоги музичного училища постійно надають методичну допомогу викладачам цих шкіл, а концертні студентські бригади проводять концерти з метою популяризації музичних інструментів, класичної та народної музики, залучення учнів цих шкіл до продовження навчання у музичному училищі.

З цією метою щорічно на базі навчального закладу проводяться обласний огляд-конкурс індивідуального виконавства учнів шкіл естетичного виховання та методичний семінар для викладачів ШЕВ області.

Наше музичне училище має усі необхідні умови не тільки для одержання музичної спеціальності, але надає повноцінні знання та вагому підставу для продовження навчання у ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації, про що свідчить високий відсоток вступників до консерваторій, інститутів, академій щорічно.

Окрім головної задачі – підготовки фахівців – не менш важливою є пропаганда музичного мистецтва, естетичне виховання молоді і громадськості регіону. І з цими завданнями колектив викладачів і студентів Сєвєродонецького обласного музичного училища ім. С.С. Прокоф’єва справляється достойно. Про це свідчать чисельні подяки і нагороди:

 • Диплом Луганського благодійного фонду «Благовіст» за перемогу в номінації «За особистий внесок у розвиток культури, мистецтва та духовності краю» (2004 р.);
 • Почесна грамота Міністерства культури і туризму «За вагомий внесок у створення духовних цінностей та високу професійну майстерність» (2006 р.);
 • Диплом Луганського благодійного фонду «Благовіст» «За плідну роботу педагогічного колективу з естетичного виховання молоді та значний внесок у розвиток музичного мистецтва Луганщини» (2008 р.).

У 2011 році проводилася повторна акредитаційна експертиза, яка підтвердила високий рівень підготовки молодих спеціалістів нашого навчального закладу. В цьому ж році училище відсвяткувало подвійний ювілей: 45-річчя з дня заснування та 120-річчя з дня народження С. Прокоф’єва.

Впевнено можна сказати, що педагогічний колектив музичного училища має достатній досвід і творчий потенціал для здійснення нових завдань музичної освіти та розвитку музичної культури в регіоні.

За матеріалами сайту http://]]>sevmuz.lg.ua/]]>