Ви тут:

"Ми з нашими роботодавцями й з нашими людьми", - Сергій Болотський про роботу Луганського обласного центру зайнятості

20-01-2024
Категорія: 

З початку відновлення діяльності Луганського обласного центру зайнятості, а це травень 2022 року, головним функціональним обов’язком установи-переселенця є допомога в адаптації внутрішньо переміщених мешканців Луганщини в місцях їхнього проживання, насамперед забезпечення їх роботою. За 2023 рік ЛОЦЗ надав консультацій в гуманітарних штабах військових адміністрацій понад 100 тисячам внутрішньо переміщеним особам з Луганської області у різних куточках України.

Про наявні труднощі та перспективи керівник Луганського обласного центру зайнятості Сергій Болотський розповів в інтерв'ю «Сєвєродонецьк онлайн».

– Як відбувався процес релокації? Чи вдалося зберегти колектив та вивезти документацію?

– Більшість наших колег виїхали з окупованої території й зараз працюють у різних регіонах України та в переважній більшості перебувають у Києві та Дніпрі. Єдина електронна база дозволяє звідусіль вносити, зберігати та використовувати дані про наших клієнтів – шукачів роботи та роботодавців.

Тобто інформацію на електронних носіях, як таку, нам не треба було вивозити – все є в загальній системі.

На сьогодні Луганська обласна служба зайнятості без території, але ми з нашими роботодавцями й з нашими людьми. Ми визначили для себе пріоритети в роботі – це підтримка роботодавців Луганщини, які виїхали та розпочали діяльність в різних регіонах України. А також безробітних, які потребували й потребують адаптації на нових місцях проживання. А основне, що сприяє адаптації – це наявність роботи.

– Яких Центр зазнав матеріальних збитків від російського вторгнення? Чи достатньо для роботи існуючої матеріально-технічної бази? Чи допомагають вам міжнародні організації?

– Після закінчення війни будемо визначати шкоду та збитки, завданих центрам зайнятості внаслідок збройної агресії російської федерації.

Завдяки підтримці Державного центру зайнятості, ми маємо все необхідне обладнання для роботи служби. Також продовжуємо співпрацювати з міжнародними організаціями та вдячні за допомогу від ПРООН та організації GIZ у придбанні для нашої служби ноутбуків, принтерів, роутерів та планшетів.

– Де зараз працюють ваші співробітники? Ми знаємо, що фахівці надають послуги, зокрема, у гуманітарних хабах по всій країні.

– На сьогодні ми офіційно працюємо в дистанційному форматі, але це не зовсім так. Ще у 2022 році завдяки активній позиції Луганської обласної військової адміністрації створені й на сьогодні успішно працюють 37 осередків Луганщини в 19 регіонах України. За два роки існування, ці хаби стали точками збору не тільки мешканців нашої області, вони перетворились на коворкінгові майданчики для підприємців та роботодавців Луганщини. 29 наших фахівців надають послуги в гуманітарних хабах на постійній основі, вони там повноцінно щодня працюють. Також Луганський обласний центр зайнятості звернувся до інших служб зайнятості з проханням організувати робочі місця для наших працівників. І я щиро вдячний за допомогу керівникам регіональних центрів зайнятості України – це дуже цінно та важливо для нас.

Представники служби в партнерстві з громадськими організаціями відвідують місця компактного проживання переселенців для надання послуг служби зайнятості та беруть участь у роботі з переселенцями на майданчиках ГО БФ, з метою їхньої інтеграції у приймаючі громади.

На зустрічах з ВПО проводиться інформаційна робота щодо послуг, які надає Державна служба зайнятості, програм Уряду та інших не державних програм від міжнародних партнерів, спрямованих на підтримку бізнесу та самозайнятості населення, ознайомлення ВПО з переліком вільних робочих місць, можливостями професійного навчання тощо.

Фахівці Луганського обласного центру зайнятості в онлайн-режимі проводять тренінги з психологічної підтримки ВПО та з техніки пошуку роботи. Також у ВПО-спільнотах у месенджерах розміщується інформація про актуальні вакансії, послуги з навчання та можливості взяти участь у профорієнтаційних заходах.

У цілому за 2023 рік ЛОЦЗ надав консультацій в гуманітарних штабах військових адміністраціях понад 100 тисячам внутрішньо переміщеним особам з Луганської області у різних куточках України.

– Яка зараз найзатребуваніша професія? Як цей показник змінився з початку повномасштабного вторгнення?

– Через те, що на сьогодні територія нашої області окупована й мешканці Луганщини проживають по всій Україні, нам доводиться знайомитись з потребами ринку праці різних областей. Звісно, війна внесла свої корективи, але список професій, які потрібні постійно й не втрачають своєї актуальності, виглядає приблизно так: IT-фахівці. Це не лише програмісти, хоч найчастіше згадують саме про них. Це й розробники додатків, тестувальники, сюди відносяться також люди, які надалі обслуговують створені цифрові продукти. Інженери різних галузей, найчастіше це – будівельники, технологи, енергетики, транспортники та зв’язківці. Медичні працівники усіх напрямів та рівня, однаково потрібні лікарі, молодший медичний персонал, фармацевти. Менеджери, маркетологи, дизайнери. Економісти. Педагоги. Працівники торгівлі та послуг. Великий попит на працівників переробної промисловості.

Зазначу, що деякі пункти з цього переліку можуть не відповідати очікуванням щодо «високооплачуваної роботи», але це, безумовно, професії, які потрібні в Україні зараз і будуть потрібні ще багато років.

– З яких регіонів до вас частіше звертаються за допомогою? Ви надаєте послуги тільки переселенцям чи кожен може звернутися за місцем проживання?

– З початку відновлення нашої діяльності, а це травень 2022 року, головним нашим функціональним обов’язком є допомога в адаптації внутрішньо переміщених мешканців Луганщини в місцях їхнього проживання, насамперед забезпечення їх місцем роботи. Тому до нас звертаються з різних регіонів, бо наші земляки на сьогодні роз’їхались майже по всім областям України. Але з огляду на те, що ми працюємо в дистанційному форматі, за два роки ми розгорнули потужну інформаційну та комунікаційну онлайн-кампанію.

Луганський обласний центр зайнятості впровадив у роботу майже всі можливі інструменти дистанційного заохочення наших громадян до працевлаштування. Однією з головних переваг дистанційного спілкування є зручність та доступність. Клієнти можуть звертатися до служби зайнятості з будь-якого місця, використовуючи будь-який пристрій з доступом до Інтернету. Це забезпечує більш гнучкий графік роботи та зручність для клієнтів, які можуть на даний час мати обмежені можливості фізичного звернення до центру зайнятості. Ми запровадили можливість кожному мешканцю Луганщини онлайн залишати запит до служби зайнятості за посиланням для ]]>мешканців]]> та для роботодавців та ]]>підприємців]]> Луганщини, по яким наші фахівці самі зв`язуються з особами щодо подальшого пошуку роботи та співпраці з роботодавцями. Результатом цього стало те, що до нас часто звертаються громадяни, яким, на щастя, не прийшлось змінювати місце проживання.

Намагаємось допомагати всім, хто звернувся до нас і у кого є потреба в наших послугах.

– Скільки людей вдалося працевлаштувати з початку повномасштабного вторгнення? Наскільки цифри відрізняються від довоєнних часів?

– Звісно, що цифри відрізняються і взагалі некоректно проводити таке порівняння. Як я зазначив у відповіді на попереднє питання, на сьогодні пріоритетна задача для нас – це надання всього спектру послуг служби зайнятості вимушеним переселенцям.

Протягом зазначеного періоду ми знайшли постійну роботу для 3108 мешканців Луганщини. Зазначу, що всі вони знайшли прихисток в різних куточках нашої країни й для того, щоб якісно виконувати основну нашу функцію, ми співпрацюємо зі всіма роботодавцями України. Але насамперед намагаємось поєднати наших людей з нашими роботодавцями, які виїхали та відновили діяльність на безпечних територіях нашої країни. У тих умовах, в яких працюємо ми, з втраченим минулим життям та невизначеним майбутнім, для нас кожна працевлаштована людина – це доля, кожний наш роботодавець, якому ми знайшли працівника – це функціонуючий бізнес та налагоджені долі людей.

– Скільки людей скористалися пропозицією отримати ваучери на навчання?

– По-перше, ваучери на навчання – це можливість здобути освіту коштом служби зайнятості за 124 професіями та спеціальностями у більшості провідних закладів України. Їх можуть отримати внутрішньо переміщені особи, колишні військовослужбовці та інші категорії громадян. За допомогою ваучера на навчання можна опанувати безліч спеціальностей та професій. Зокрема, психологію, медичну справу, економічні та будівничі спеціальності, агрономію та комп’ютерні науки. Здобути освіту можна на рівні фахової професійної, передвищої та вищої освіти.

На сьогодні дана послуга служби зайнятості є дуже популярною, бо навчання за ваучерами найчастіше здійснюється із застосуванням дистанційних технологій та дуальної форми здобуття освіти. У 2023 році ми видали 369 ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, 367 з них отримали внутрішньо переміщені особи. Громадяни отримували ваучери як для перепідготовки за робітничою професією, підвищення кваліфікації та спеціалізації, підготовки на наступному рівні освіти, так і для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутих за іншою спеціальністю.

– Що можете порадити луганським переселенцям, які не можуть знайти собі роботу?

– Звісно, звернутись до Луганської обласної служби зайнятості. Робота є, і ми її обов’язково знайдемо. У нас в арсеналі на сьогодні достатньо механізмів для забезпечення зайнятості громадян. Все залежить від початкових даних конкретного шукача роботи, процес працевлаштування дуже індивідуальний.

Найлегше – це працевлаштування на відкриту вакансію, яка підходить особі за фахом, за досвідом роботи та за розміром заробітної плати. Складніше працювати з людиною, професія якої відсутня на ринку праці тієї громади, де зараз проживає дана особа.

Підключаємо можливості навчання, перенавчання та отримання ваучера за рахунок служби зайнятості. Орієнтуємо пройти навчання за тими професіями, які актуальні саме для місця проживання людини. Якщо при спілкуванні з клієнтом ми виявляємо здатність, бажання та найголовніше натхнення людини розпочати власний бізнес – надаємо повну інформацію про всі існуючі грантові програми, починаючи від можливості отримати грант через службу зайнятості.

Особа отримує від нас повний супровід щодо можливості реєстрації, складання бізнес-плану та правильності його подання. Вірю в малий та середній бізнес, бо це рушійна сила будь-якої економіки.

Наші фахівці самі переселенці, тому розуміють всю проблематику, потреби та емоційний стан цих людей, находять слова мотивації для повернення до активної життєвої позиції. Краще за нас це не зможе зробити ніхто.

Служба зайнятості співпрацює з відомими сайтами з пошуку роботи, наприклад robota.ua. Через них наші рекрутери підбирають працівників на замовлення роботодавців. Тому обов'язково розміщуйте своє резюме з контактами – можливо, завтра зателефонують саме вам і запросять на співбесіду. Протягом року на сайті розміщено 246 вакансій, з яких 202 укомплектували.

Підпишіться на наші сторінки у соціальних мережах. Там постійно публікуються вакансії, можливості отримання грантів, безкоштовного навчання тощо. Це ті інструменти, які зараз доступні та ефективні. Фахівці центру зайнятості консультують за номерами гарячих ліній: 098-875-48-95, 099-491-20-86.

– Як після повномасштабного вторгнення змінився показник запитів від роботодавців та шукачів роботи?

– Знову ж скажу, некоректно проводити такий аналіз, якщо ми кажемо про запити роботодавців Луганщини. До початку повномасштабного вторгнення в нас були три промислових центри – Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Рубіжне, всі інші громади мали сільськогосподарський напрямок. Потужності промислових підприємств були знищені, а сільські та фермерські господарства зі зрозумілих причин не релоковані. Виїхав та відновив свою діяльність малий та середній бізнес, державні та комунальні установи. Тому на сьогодні в переважній більшості працюємо із запитами на посади в державній службі, є потреба в медичних та педагогічних працівниках до релокованих закладів, у працівниках торгівлі та послуг.

– Чи є якісь моменти, можливо, законодавчі чи бюрократичні, які заважають роботі? Чи є у вас своє бачення покращення ситуації (зміни у законодавстві, алгоритм роботи тощо)?

– Найболючіша для нас проблема на сьогодні – це позиція Державної Податкової Служби щодо вимог юридичної перереєстрації наших роботодавців за фактичним місцем провадження підприємницької діяльності. Де-юре, якщо роботодавець змінив юридичну адресу з Луганської області на іншу, то він має обслуговуватись місцевим центром зайнятості тієї області, в якій зареєструвався. Але наші роботодавці, як працювали з нами, так і бажають продовжувати співпрацю тільки з нами. Тим більш, на сьогодні служба зайнятості реалізує велику кількість різноманітних компенсаційних програм для роботодавців, які дуже актуальні саме для підприємств та підприємців Луганщини, бо вони максимально відчули всі наслідки війни. Будемо відвертими – не кожен може витримати такі удари долі та не зламатися самому, а ще й зберегти свої колективи та відновити діяльність.

– Який бюджет закладений на 2024 рік і як його плануєте розподілити?

– На сьогодні Луганському обласному центру зайнятості доведений тимчасовий кошторис видатків на 1 квартал 2024 року. Затвердження річного бюджету очікуємо на початку лютого. Але доведені статті видатків дають нам можливість у повному обсязі реалізовувати всі послуги служби зайнятості.

По-перше, це активні програми зайнятості, які направлені на стимулювання роботодавців до працевлаштування як переселенців. Це компенсаційні виплати за працевлаштування ВПО протягом трьох місяців в розмірі мінімальної заробітної плати, компенсація заробітної плати при працевлаштуванні ВПО на умовах строкових трудових договорів протягом 6 місяців. Також це різноманітні компенсаційні програми за працевлаштування окремих категорій безробітних осіб – це компенсація ЄСВ, компенсація 50% заробітної плати. По-друге, це можливість реалізації напрямку навчання, профнавчання та видача ваучерів. По-третє, можливість організації суспільно-корисних громадських робіт, а це тимчасова зайнятість наших громадян. І в четверте – це виплата допомоги по безробіттю.

– Які найближчі плани роботи в умовах релокації? Чи є план дій у разі деокупації Луганщини?

– На цей рік на державному рівні запланована масштабна модернізація служби зайнятості. Найголовніше – це створення нової моделі клієнтоорієнтованої сервісної служби. Реформа передбачає цифровізацію 90% процесів та широку мережу партнерств з тренінговими компаніями, компаніями з пошуку персоналу, з громадськими організаціями, що займаються соціальними проєктами.

Ширше будуть впроваджені «інклюзивно дружні» форми роботи. Всі ці зміни направлені на суттєве підвищення задоволеності клієнта, збільшення чисельності клієнтів, які звертаються до державної служби зайнятості, а головне – це переорієнтація роботи: від виплати допомоги по безробіттю до розвитку активних програм зайнятості.

Впевнений, що Луганська служба зайнятості готова до впровадження новацій і методи та результати нашої роботи будуть повністю відповідати заданим Державою критеріям. Відповідно до плану дій органів виконавчої влади з відновлення деокупованих територій територіальних громад, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1219-р, розробили «Дорожню карту щодо відновлення роботи Луганського обласного центру зайнятості», в якій визначені першочергові заходи з поверненням до роботи центрів зайнятості Луганщини.

На звільнених територіях, у першу чергу, необхідно буде відновлювати роботу критичної інфраструктури. Це будівництво та відновлення житла, енергетична галузь, водопостачання, газопостачання, сфера забезпечення населення товарами першої необхідності, надання медичної допомоги тощо. Тому прогнозується підвищений попит, зокрема, на комунальних працівників, водіїв, енергетиків, будівельників різних кваліфікацій. Також будуть затребувані лікарі різних спеціалізацій, молодший медичний персонал, працівники закладів освіти.

 

Джерело: Сєвєродонецьк онлайн - https://sd.ua/news/23363





Рейтинг: 
Голосов пока нет