Ви тут:

Відділ цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці нагадує

05-07-2021
Категорія: 

Відділ цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації нагадує комунальним службам, суб’єктам господарювання та мешканцям Сєвєродонецької міської територіальної громади про необхідність знищення карантинного бур’яна - амброзії полинолистої.

Небезпечна амброзія та як з нею боротися.

Амброзія полинолиста (лат. Ambrosia artemisifolia) - один з найпоширеніших городніх і садових бур'янів. Він зустрічається по всій Україні, зокрема, на узбіччях автодоріг, вздовж залізничних колій, на степових схилах, балках, в населених пунктах і навіть у заповідниках.

Амброзія полинолиста завдає велику шкоду здоров'ю людини. Квітковий пилок цієї рослини викликає тяжке алергійне захворювання - амброзійний поліноз. Потрапляючи в очі, ніс, бронхи, у людей, схильних до алергії, з'являється нежить, сльозоточіння, головний біль, підвищена температура, як наслідок - втрачається працездатність. Лікування тривале і не завжди результативне. Алергію викликають білки - антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Сік рослини також викликає алергічну реакцію.

Основні маси амброзії полинолистої з'являються на городах в кінці квітня і розвиваються до кінця весни. Період цвітіння починається з середини липня і до кінця вересня. Пилок квіток цієї рослини може викликати алергічні реакції.

Головним чинником, що сприяє швидкому розповсюдженню амброзії полинолистої є її біологічні особливості: по-перше, вона невимоглива до ґрунтово-кліматичних умов; по-друге, має дуже високу регенеративну здатність. До того ж одна рослина може сформувати до 200 тисяч життєздатних насінин, які потрапляючи в ґрунт, зберігають свою схожість протягом 40 років.

Найефективнішим комплексним засобом боротьби з бур’яном є об’єднання зусиль та знешкодження цієї небезпечної алергенної рослини з застосуванням агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби.

Агротехнічний метод має ключове значення на сільгоспугіддях. Це дотримання чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами. В населених пунктах - у вогнищах амброзії полинолистої створення газонів із багаторічних трав. Багаторічні трави пригнічують чисельність, ріст та розвиток рослин амброзії полинолистої.

Хімічний метод доцільно застосовувати в промислових зонах, на узбіччях доріг, на сільгоспугіддях. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Досягти високого результату при застосуванні хімічних препаратів можна у фазі до 2-4-х справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку амброзії ефективність дії хімічних препаратів істотно знижується.

Механічний метод - бажано застосовувати на територіях населених пунктів. На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні площадки, промислові території і інші) виключене застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування. На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Хаотичне випадкове скошування амброзії полинолистої в період її вегетації призводить до того, що рослина утворює бокові пагони в нижній частині головного пагону, які майже лежать на землі. Наступні скошування їх не зачеплять, утвориться насіння на цих гілках, яке засмітить ґрунт. Доведена ефективність пізнього скошування амброзії полинолистої безпосередньо перед початком цвітіння, коли утворюються волотеподібні суцвіття, але вони ще не розкрились, що дозволить вирішити декілька проблем – утворення алергенного пилку та утворення насіння. Орієнтовні оптимальні терміни скошування – друга половина липня – початок серпня. Насіння амброзії полинолистої зберігає схожість в ґрунті десятки років, тому вищезазначені заходи матимуть результат при їх систематичному виконанні протягом тривалого періоду.





Рейтинг: 
Средняя: 5 (1 оценка)