Ви тут:

Маланка та щедрувальники завітали до Сєвєродонцької МВЦА

14-01-2022
Категорія: 

З нагоди свята Маланки до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації завітали веселі щедрувальники.

Персонажами різдвяно-новорічного українського національного фольклору виступили наші захисники – бійці місцевого підрозділу Нацгвардії України. А допомагав їм у цьому музичний оркестр. 

Учасники вертепу під запальний акомпанемент оркестру Національної гвардії України презентували присутнім святкові пісні-щедрівки та жартівливі мініатюри. Також вони піснями та віршами славили господарів, бажали всім присутнім здоров’я та достатку, плідного та щасливого нового року.Присутні підтримували виступ нацгвардійців оплесками та щирими посмішками.

Керівник Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Олександр Стрюк привітав гостей з новорічними та різдвяними святами, подякував за чудове феєричне дійство та за народною традицією вручив щедрувальникам подарунки.

З історії свята. В Україні традиція відзначати старий Новий рік пов’язана ще і з церковними святами. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – день святого Василія. До того ж сучасний Новий рік припадає на Різдвяний піст, а Старий Новий рік – вже ні, тому цей “Новий рік” відсвяткувати можна від душі.

Вечір напередодні Старого Нового року – Щедрий вечір або Василів день, як його ще називають – збігається з українським народним святом Маланки. Святкування його походить від давнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Міланки). В українській народній традиції обидва свята об’єдналися в Щедрий вечір, або свято Маланки.

Кутя – головна обрядова страва цього вечора. На Василя кутю готували щедру, жирну, заправлену смальцем або вершками. Звідси і назва вечора – Щедрий. Вважається, що щедрий та багатий стіл забезпечить господареві добробут на весь рік.

Обов’язковими частуваннями на столі в цей день були пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці, різні ковбаси.

За новорічний стіл, як і на Різдво, прийнято сідати всією родиною. Дуже важливо, щоб одяг цього дня був ретельно випраний і чистий. Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися та просити прощення, аби Новий рік зустріти в мирі та злагоді. А хлопці, які перед цим “отримали гарбуза”, вдруге посилали сватів з надією на згоду.

На Старий Новий рік хлопці також “водили Маланку” (у багатьох регіонах і досі водять) та ходять із “козою”. Зазвичай один неодружений хлопець переодягається в жіноче вбрання й стає “Меланкою”, і навпаки, дівчина або жінка – у чоловіче вбрання, як образ “Василя”. Серед діючих осіб – дід, баба, циган, циганка, коза, чорт. В масках і обрядових костюмах переодягнені щедрувальники ходять від хати до хати, висловлюють добрі побажання, веселять танцями, жартівливими сценками, щедрують.





Рейтинг: 
4
Средняя: 3.7 (3 оценок)