Дії населення у разі повені, паводка

20-02-2019

Весняний період особливо небезпечний для тих, хто живе поблизу водоймищ, бо вони несуть у собі потенційну небезпеку повені та паводка. Це може призвести до руйнування будинків та споруд, мостів, розмивання залізничних і автомобільних доріг, аварій на інженерних мережах, знищення посівів, загибелі тварин, просідання будівель і землі, зсувів та обвалів.

Про загрозу виникнення повені чи паводка зазвичай сповіщають відповідні органи за допомогою сирен та переривчастих гудків підприємств і транспортних засобів – сигналу «Увага всім».

Для отримання вичерпної інформації про небезпеку слід негайно ввімкнути радіоприймач або телевізор на місцевих каналах радіомовлення. Уважно вислухайте інформації про надзвичайну ситуацію та інструкцію про порядок дій, не займайте без потреби телефонний зв'язок.

Зберігайте спокій, повідомте сусідів, надайте допомогу немічним та інвалідам, дітям. Дізнайтесь у місцевих органах влади місце збору мешканців для евакуації та готуйтесь до неї.

Підготуйте необхідні речі для евакуації: документи, одяг, запас харчів на декілька днів, медикаменти, цінності та інші необхідні речі. Покладіть їх у валізи, водонепроникні пакети. Вимкніть усі побутові прилади, перекрийте газ. За можливості, перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або покладіть на верхні полиці. Перед виходом з будинку ще раз все перевірте. Закрийте двері та вікна, якщо дозволяє час - забийте дошками або щитами. Якщо негайна ситуація не дозволяє перенести домашніх тварин у безпечне місце на підвищення, дайте можливість їм рятуватися самостійно.

Коли немає потреби або змоги евакуюватися за межі затоплення, підніміться на верхні поверхи, в одноповерхових будинках – на горищні приміщення, інші підвищення, що можуть  витримати навантаження водних потоків.

До прибуття допомоги або до повного спаду води залишайтеся на підвищеннях. Сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти та надати допомогу.

Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, що стають у воді небезпечним баластом, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до того часу, коли прийде допомога. Пам’ятайте, що припустимий час перебування при температурі +24*С становить 7-9 годин; при +10-15*С – 3,5-4,5 години; +2 – 3*С – 10-15 хвилин; -2*С – 5-8 хвилин.  Якщо маєте можливість, надайте допомогу постраждалим.

Після закінчення небезпеки переконайтеся, що ваше житло не зазнало ніяких ушкоджень та не загрожує вашому життю. В районах повеней виникає складна санітарна і епідеміологічна обста­новка, яка  може спричинити масові інфекційні захворювання.

Відкачайте воду,  провітріть та просушіть приміщення, не вмикайте електроприлади, не користуйтеся джерелами відкритого вогню.

Перевірте справність електропроводки, трубопроводів газопостачання, водопроводу і каналізації. Не користуйтеся ними, поки не переконаєтеся в їх справності за допомогою фахівців.

Не вживайте харчові продукти, які були в контакті з водою. Організуйте очищення колодязів від бруду і видаліть з них воду.

Зазначені вище заходи та порядок дій населення дозволять істотно знизити можливість небезпечних впливів водної стихії.

Сергій Мірошниченко, майстер виробничого навчання курсів 3 категорії  м. Сєвєродонецька