Обережно, африканська чума свиней!

30-01-2017

Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області повідомляє, що епізоотична ситуація щодо розповсюдження африканської чуми свиней (АЧС) територією України залишається вкрай складною.

Всього з початку неблагополуччя, починаючи з 2012 року, в Україні було зареєстровано 151 випадок АЧС на території 19 областей.

З початку 2017 року в Україні вже зареєстровано 12 випадків АЧС на території 9 областей.

У січні цього року Луганська область не стала винятком з переліку областей України, в яких зафіксовано небезпечне для економіки держави інфекційне захворювання свиней.

Протягом січня поточного року в області виникло три випадки захворювання на африканську чуму свиней: у підсобному господарстві м. Старобільськ та у приватних господарствах м. Сватове та смт Новоайдар.

З метою ліквідації та недопущення розповсюдження АЧС територією області, по кожному з випадків виникнення захворювання проведені засідання Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях. На них були визначені зони епізоотичного осередку, зони захисту, зони нагляду та затверджені Плани заходів з ліквідації спалахів АЧС, згідно з якими на даний час проводиться відповідна робота. В засіданнях взяло участь керівництво Головного управління Держпродспоживслужби області.

У зв’язку з напруженою ситуацією щодо АЧС та з метою недопущення розповсюдження вірусу територією Луганської області під головуванням заступника голови Луганської облдержадміністрації Ю.Ю. Клименка проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації, на яке були запрошені голови та заступники голів ДНПК при райдержадміністраціях (міських радах), керівники органів місцевого самоврядування, територіальних органів державної влади, представники керівництва оперативно-тактичного угруповання «Луганськ».

На засіданні комісії був розглянутий комплекс питань, який направлений на ліквідацію спалахів небезпечного вірусу та недопущення розповсюдження захворювання АЧС територією області.

При обговоренні рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії були відпрацьовані актуальні питання, в першу чергу, щодо посилення контролю за переміщенням живих тварин і сировини з них на автошляхах, про заходи з ліквідації несанкціонованої торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження, зменшення чисельності популяції дикого кабана і хижих та шкідливих тварин.

За підсумками засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії державним органам виконавчої влади в районах та містах були поставлені завдання для подальшого їх впровадження на місцях та встановлений контроль за їх виконанням.

Наразі безпека щодо АЧС кожного господарства, в якому утримуються свині, залежить не тільки від фахівців ветеринарної медицини, а й від самих власників свиней.

Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней:

• АЧС не становить небезпеки для людей;
  • на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині;
  • основний шлях передачі збудника – безпосередній контакт тварин між собою та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилася виділеннями хворої тварини і мала контакт зі здоровою, а також предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби і корми, в тому числі й харчові відходи.

Виявивши хвору тварину чи труп свині в природному середовищі, необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини за місцем знаходження та вжити заходів щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

Не утримуйте свиней в особистих господарствах, якщо ви не в змозі забезпечити такі елементарні правила. Вберегтися від африканської чуми свиней можливо, якщо:

• Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами.
  • Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі та взутті, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар.
  • Не дозволяти відвідування власного господарства стороннім особам.
  • Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин.
  • Не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо ви мисливець.
  • Не приносити у власне господарство туші впольованих диких кабанів.
  • Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою.

При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини. Краще перестрахуватися, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів!

Або зверніться до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області за тел.: 050-644-92-73, 050-137-37-06, 050-559-06-70, 050-753-63-15; Лисичанської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини за тел.: 095-191-61-43.