Державній архівній службі України – 100 років!

22-12-2017

Щорічно, 24 грудня, як зазвичай,  архівний відділ Сєвєродонецької міської ради відзначає своє професійне свято – День працівників архівних установ. Але, саме нинішня дата дуже важлива. 100 років виповнюється Державній архівній службі України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого забезпечує реалізацію державної політики у сфері архівної справи, діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, а також міжгалузеву координацію з питань, що належать до компетенції служби.

Перша  ланка  майбутньої системи архівних установ була створена у 1917 році, все почалося з  «библиотечно-архивного отдела Департамента искусств Генерального секретарства дел образовательных». Потім були: «библиотечно-архивный отдел Народного министерства образования Української народної республіки», «архивно-библиотечный отдел Главного управления по делам искусств и национальной культуры Министерства народного образования»  тощо. Тільки  у 1921 році, була створена, більш менш, потужна структура – Головне архівне  управління при Народному комісаріаті просвіти. Управління за роки свого існування багато разів перейменовувалося, поки у 2010 році не набуло свого нинішнього найменування – Державна архівна служба України.

У нашому місті діють декілька архівних установ: архівний відділ Сєвєродонецької міської ради, Комунальна установа «Трудовий архів м. Сєвєродонецька» та деякі відомчі архіви.

Основною функцією архівного відділу міської ради є здійснення   делегованих йому органами державної влади повноважень з обліку, зберігання документів Національного архівного фонду України (НАФ) та його поповнення. Крім того, саме відділ надає консультації ліквідаторам підприємств, установ та організацій міста з питань упорядкування документів з особового складу (наказів про прийняття, переведення, звільнення; розрахунково-платіжних відомостей нарахування заробітної плати працівникам; особових карток звільнених працівників тощо) при підготовці їх для передавання до Трудового архіву. Наголошую, що передаванню підлягають лише упорядковані документи з особового складу. Упорядкованими вважаються справи, належним чином сформовані та оформлені, довідковий апарат до яких  розглянуто та схвалено на засіданні Експертної комісії архівного відділу. Оформлення справи передбачає нумерацію аркушів у справі, складання (у необхідних випадках) внутрішнього опису документів справи, засвідчувального напису справи, оправлення справи у тверду обкладинку, оформлення титульного листа та обкладинки справи. За консультацією можна звернутися за адресою архівного відділу – бульвар Дружби Народів, 32, кабінет 24; тел. 4-30-52.

З лютого 2013 року у місті діє Комунальна установа «Трудовий архів м. Сєвєродонецька», якій передані функції зберігання та використання документів з особового складу ліквідованих підприємств. Тобто, саме Трудовий архів зараз приймає архівні документи підприємств у разі їх ліквідації. Цією ж установою забезпечується використання документів, які у ній  зберігаються. Працівники Трудового архіву  займаються підготовкою довідок про заробітну плату, щодо підтвердження трудового стажу. Установа розташована на 2 поверсі будівлі  за адресою: бульвар Дружби Народів, 32А, 2 під′їзд.

Тож, хочу привітати працівників усіх архівних установ, які день за днем виконують свою непоказну, таку необхідну для людей роботу, із нашим святом. Хочу побажати їм здоров’я, щастя та великих досягнень на  життєвому шляху.

Е.О.Полякова, начальник архівного відділу Сєвєродонецької міської ради