Опіка та піклування над повнолітніми особами

07-10-2016

 

На сьогодні питання опіки та піклування над повнолітніми особами регулюються Цивільним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 № 34/166/131/88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 за № 387/3680) (лише в частині положень, що не суперечать ЦКУ), а також іншими нормативно-правовими актами з відповідних питань.

Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.

Опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.

Піклування встановлюється над фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Суд встановлює опіку (піклування) над фізичною особою у разі визнання її недієздатною (обмеження її цивільної дієздатності) і призначає опікуна (піклувальника) за поданням органу опіки та піклування.
Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

 

Дієздатна фізична особа, яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, має право обрати собі помічника. За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.

Органом опіки та піклування в місті Сєвєродонецьку  (далі – орган опіки та піклування) з питань діяльності щодо захисту особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати свої обов'язки, є виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради.

Ознайомитись з Положенням про опіку та піклування над повнолітніми особами в місті Сєвєродонецьку можна за посиланням  ]]>http://www.sed-rada.gov.ua/organi-vladi/vik-organs/arh456v-r456shen/2014-r456k/arh456v-r456shen-vikonavchogo-kom456tetu-za-11-03-2014-r/r456shennya-No144/]]>

Орган опіки та піклування здійснює контроль за виконанням опікуном своїх обов’язків. Для допомоги в роботі органа опіки та піклування, при виконавчому комітеті міської ради створено Опікунську раду, що має дорадчі функції.

 

Ознайомитись з Положенням про  опікунську раду при органі опіки та піклування Сєвєродонецької міської ради можна за посиланням  ]]>http://www.sed-rada.gov.ua/organi-vladi/vik-organs/arh456v-r456shen/2014-r456k/arh456v-r456shen-vikonavchogo-kom456tetu-za-11-03-2014-r/r456shennya-No145/]]>

Прийом громадян з питань опіки відносно повнолітніх осіб здійснює начальник відділу з соціально-гуманітарних питань Касьяненко Олена Анатоліївна за адресою: бульвар Дружби Народів, 32, каб. 64, тел. 4-25-72.

 

Корисна інформація:

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА щодо завдань органів опіки та піклування ]]>далі»]]>

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА щодо прав, обов'язків та відповідальності опікуна ]]>далі»]]> 

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА щодо прав, обов'язків та відповідальності піклувальника  ]]>далі»]]>