МЕДИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ В САНАТОРНО-КУРОРТНИХ ЗАКЛАДАХ

27-04-2021

Сєвєродонецьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області нагадує.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV визначено, що для забезпечення відновлення здоров’я застраховані особи мають право на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Фонд).

Медична реабілітація (відновне лікування) – вид медичної допомоги, що включає систему лікувальних заходів, які спрямовані на відновлення порушених чи втрачених функцій організму, профілактику ускладнень та рецидивів захворювання.

Застосування медичної реабілітації в умовах санаторно-курортних закладів допомагає якнайшвидше відновити здоров’я та працездатність людини, зменшити показник первинної інвалідності, підвищити рівень життєдіяльності, а також скоротити терміни тимчасової непрацездатності.

Механізм, граничні розміри та умови оплати витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам з лікування застрахованих осіб (членів їх сімей) за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначено Порядком відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду, затвердженого постановою правління Фонду від 13.07.2017 № 39 із змінами (далі – Порядок № 39).

За цим Порядком відновлення здоров’я застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду здійснюється за такими профілями медичної реабілітації: нейрореабілітація, м’язово-скелетна реабілітація, кардіо-пульмонарна реабілітація, медико-психологічна реабілітація учасників АТО, реабілітація після оперативних втручань на органах зору, реабілітація при порушенні перебігу вагітності, інша (соматична) реабілітація.

Слід зауважити, що на медичну реабілітацію також направляються застраховані особи, які перехворіли на COVID-19 та мають ускладнення, викликані цією хворобою, за наявності медичних показань за профілями медичної реабілітації, визначеними Порядком № 39, зокрема кардіо-пульмонарна реабілітація та нейрореабілітація.

Термін лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем та лікарсько-консультативною комісією (ЛКК), який є необхідним для відновлення здоров'я та працездатності застрахованої особи відповідно до профілю лікування та особливостей перебігу хвороби, але не більше 24 днів.

Граничні розміри витрат на відшкодування вартості одного ліжко-дня лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу для застрахованої особи або члена її сім’ї (дитини у супроводі одного із застрахованих батьків або застрахованої особи, яка їх замінює (опікуна, піклувальника) затверджуються правлінням Фонду. У 2021 році граничний розмір таких витрат для застрахованої особи становить 679,00 грн, для застрахованої особи, яка є особою з інвалідністю, та дитини застрахованої особи – 566,00 грн, для супроводжуючих осіб – 475,00 гривні.

Застрахована особа має право вільного вибору реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань за профілем медичної реабілітації.

Отже, алгоритм отримання медичної реабілітації в умовах санаторно-курортних закладів:

- заклад охорони здоров'я протягом доби з моменту надання висновку ЛКК інформує робочий орган виконавчої дирекції Фонду про потребу в подальшій реабілітації хворого;

- представник робочого органу виконавчої дирекції Фонду відвідує застраховану особу в закладі охорони здоров'я, де перебуває зазначена особа на стаціонарному лікуванні, не пізніше наступного дня з моменту повідомлення про страховий випадок для  надання роз'яснення про порядок забезпечення реабілітаційним лікуванням застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду та оформлення заяви про забезпечення реабілітаційним лікуванням;

- на підставі заяви хворого про забезпечення реабілітаційним лікуванням спеціаліст Фонду з'ясовує можливість прийому застрахованої особи обраним санаторно-курортним закладом;

- після отримання згоди від санаторно-курортного закладу про надання послуг із реабілітаційного лікування застрахованій особі укладається тристоронній договір про відшкодування Фондом санаторно-курортному закладу витрат за надані послуги із реабілітаційного лікування за вибором застрахованої особи (між застрахованою особою, робочим органом виконавчої дирекції Фонду та санаторно-курортним закладом). Договір є документом, що надає право застрахованій особі на отримання послуг із реабілітаційного лікування у санаторно-курортному закладі за зазначеним профілем медичної реабілітації, терміном лікування та дати початку лікування;

- після завершення хворим курсу реабілітаційного лікування Фонд перераховує санаторію вартість фактично наданих послуг  із реабілітаційного лікування застрахованих осіб та супроводжуючих осіб (за наявності).

Загалом вся процедура від моменту винесення рішення ЛКК про необхідність направлення застрахованої особи  на медичну реабілітацію до підписання тристороннього договору займає не більше трьох днів.

Звертаємо увагу, що усі санаторно-курортні заклади, до яких направляються пацієнти за кошти Фонду, суворо дотримуються наявних протиепідемічних заходів для протидії поширенню коронавірусної інфекції і гарантують безпеку застрахованих осіб.

З переліком санаторно-курортних закладів у розрізі профілів медичної реабілітації, а також з Порядком № 39 можна ознайомитися на сайті ]]>Фонду соціального страхування України]]>: ]]>www.fssu.gov.ua]]>.

Детальну інформацію з питання медичної реабілітації та умовах санаторно-курортних закладів можливо отримати у Сєвєродонецькому міському відділені управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області за адресою: проспект Центральний, 17, м. Сєвєродонецьк, 93404, телефон: (06452) 4-34-74.

Сергій ДУБИНА, завідувач сектору медичних та соціальних послуг Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області