За кожним випадком стоїть доля, а дуже часто й життя дитини

03-04-2017

Олексій Ярош, заступник міського голови

Однією з найвищих соціальних цінностей держави є соціальний захист дітей і зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.На жаль, у зв’язку з бойовими діями в Луганській області та суттєвим зниженням соціально-економічного рівня життя людей, в Сєвєродонецьку збільшилася кількість негативних явищ у дитячому середовищі, а також неблагонадійних сімей, в тому числі й тих, які мігрували до нашого міста з прилеглих територій. Зросла чисельність і дітей-сиріт та прийомних сімей, і всі вони з особливими потребами.
У 2016 році здійснювався соціальний супровід 342 сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах. Загалом у таких родинах виховується 522 дитини.
Працівники служби у справах дітей за 250 робочих днів у 2016 році взяли участь у 391 судовому засіданні щодо захисту прав, свобод та законних інтересів дітей. Проводилася профілактична робота серед дітей з метою запобігання правопорушенням та дитячій злочинності; вживалися заходи, спрямовані на виявлення та постановку на облік батьків, які ухиляються від виконання батьківських обов’язків по вихованню та утриманню своїх дітей.
На жаль, доводилося також вирішувати питання позбавлення батьківських прав батьків, та у разі необхідності негайного відібрання дітей з сімей, в яких існує реальна загроза життю і здоров’ю дитини.
Здійснювалися профілактичні рейди по виявленню безпритульних та бездоглядних дітей, проводилася відповідна робота з їх батьками та подальше влаштування дітлахів.
Особисто брав участь у вирішенні питань усиновлення дітей, які залишилися без батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми, які залишилися без батьків, і подальшого контролю за їх утриманням.
Здійснював контроль за своєчасним нарахуванням і виплатами всіх «дитячих» видів державної допомоги, за відчуженням чи обміном житла від імені дітей. З цих питань готувалися відповідні проекти рішень виконкому. Вирішував суперечки між батьками щодо участі кожного з них у вихованні дітей. Спільно з відповідними службами проводили перевірку цільового використання аліментів на утримання дітей.
Продовжувати цей список можна ще дуже і дуже довго. І в ньому ще не відображено роботу по забезпеченню всебічного й безперервного навчання, оздоровлення дітей, організацію дозвілля та багато іншого.
Так склалося, що загальне кураторство сфери соціально-правового захисту дітей у Сєвєродонецькій міській раді було покладено на мене. Виховуючи у власній родині 3-х дітей, добре розумію їх потреби. Згідно з посадовими обов’язками мені доводиться проводити комісії з питань захисту прав дітей. Ви­явилося, що це дуже непросто, а іноді навіть боляче – дивитися на суперечки батьків за своїх дітей, коли дорослі не можуть «поділити» малечу. Але із задоволенням хочу відзначити, що нам вдається примирити більшість батьків, і вони не йдуть далі до суду, а це означає, що вони своїми суперечками та взаємними образами припиняють травмувати своїх дітей.
Приємно також зазначити, що є багато небайдужих людей, які хочуть всиновити дитину-сироту. В Сєвєродонецьку на черзі з усиновлення стоїть 20 родин, і це при тому, що в 2016 році як громадянами України, так і іноземцями було усиновлено 26 дітей. Я дуже серйозно і навіть прискіпливо ставлюся до цього. Якщо у мене виникає хоч якийсь сумнів або питання, особисто зустрічаюся з претендентами на усиновлення та опікунство.
На жаль, дуже багато в цій роботі й негативу. Так, за минулий рік службою у справах дітей підготовано 48 висновків про доцільність позбавлення батьківських прав горе-батьків. Але й це можна розглядати по-різному. Я впевнений – це дуже добре, що вдалося своєчасно втрутитися в ситуацію, побачити, що у випадку залишення з батьками дитині загрожує реальна небезпека, своєчасно її забрати і знайти їй добру та достойну родину. Хочу з гордістю відзначити, що 90% таких дітей ми влаштовуємо саме в сім’ї, а не в інтернати, хоча ще в позаминулому році цей показник не перевищував 80%.
Щоб вивчити ситуацію зсередини, я особисто брав участь у рейдах по виявленню безпритульних дітей, був присутній при роботі з неблагополучними сім’ями, тому знаю стан справ не тільки за звітами та документами.
Служба у справах дітей, на яку безпосередньо покладена переважна більшість цієї роботи, укомплектована небайдужими та кваліфікованими спеціалістами, які вміло й своєчасно втручаються в складну сімейну ситуацію, не допускаючи нещасних випадків з дітьми. Вони грамотно координують роботу всіх зацікавлених структур. Це дуже згуртований та взаємозамінний колектив, який з самого створення очолює пані Світлана Носовець, і налічує він всього 6 працівників. А це дуже й дуже мало, особливо на наше місто, яке тепер стало центром Луганської області, а ще й прилеглі селища...
Зараз питання доукомплектування кадрами служби у справах дітей відповідно до чинного законодавства знаходиться у стадії вирішення. Впевнений, що зробити це обов’язково вдасться, як до цього часу в Сєвєродонецькій міській раді вдається утримувати дуже непросту ситуацію у сфері соціально-правового захисту дітей. Це надважливе питання, адже за кожним випадком стоїть доля, а дуже часто й життя дитини.