Розширити простір інтеграції та миробудування

14-12-2018

13 грудня у малому фойє міського Палаці культури Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» у співпраці з Кризовим медіа-центром «Сіверський Донець» та ГО «Південь» (організатором міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно Docudays UA) відкрив фотовиставку «Сіра зона. Людина. Доля». Виставка покликана розповісти про долі та повсякдення людей на сході України – у зоні конфлікту, що триває у Луганській та Донецькій областях, на межі щоденної війни і нетривкого миру.

Світлини зроблені працівниками «Карітас України» Валентином Бебіком, Геннадієм Якубовим та Іриною Перковою у ході їхнього соціального служіння людям в буферній зоні. Автор концепції і куратор виставки – Оксана Іванкова-Стецюк, дизайнер виставки – Еліна Дацюк, регіональний координатор – Олег Невениця.

Організатори фотовиставки сподіваються цим проектом донести до суспільства думку про цінність кожної людини; про актуальність пошуку шляхів прийняття інших, з їх потребами, болями, мріями; про важливість і цінність миру навіть в умовах війни.

Першими ці світлини побачили мешканці Львова. Сєвєродонецьк став другим містом для експозиції.

Вслід за переглядом світлин відбулася дискусія, покликана розширити усвідомлення реальності сьогодення та суспільної відповідальності, розширити простір інтеграції та миробудування і у переддень свят ще раз нагадати, що життя – то не суцільний феєрверк, в ньому є люди, які потерпають від жаху і болю, потребують допомоги.

Організатори виставки розповіли, що Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» працює з 2014 року. За цей час допомогу від нього отримали 550 тисяч українців (сума витрат склала понад 40 млн. доларів). Це роздача води, продуктових наборів (ось і днями «Карітас Сєвєродонецьк» роздав 682 таких набори у сірій зоні Луганщини), роздача медикаментів, ремонти житлових приміщень, шкіл, відкриття медичних пунктів, обслуговування літніх людей вдома. Це і робота з дітьми, і проекти, спрямовані на розвиток бізнесу, різноманітні гранти. А ще це проекти з примирення. Виставка «Сіра зона. Людина. Доля» – один з саме таких проектів.

В ньому і в подібних йому, йдеться у першу чергу про примирення між людьми, примирення з самим собою. Це персональний рівень примирення. Говорити про міждержавний мир чи мир між країнами «Карітас» і його партнери полишають політикам. Самі ж працюють безпосередньо з людьми, намагаючись допомогти їм у тому стані, в якому вони є. А ще сприяють самодопомозі, у тому числі і серед переселенців. Серед ВПО є багато таких, хто прекрасно за цей час інтегрувався на новому місці. Більше того, ті ж переселенці із «Карітас Сєвєродонецьк» зараз трансформують Боброве і населені пункти поруч. І це ще один крок до великого примирення.

Від Сєвєродонецької міської ради у заході прийняв участь перший заступник міського голови Ігор Слєсарєв. Дякуючи фонду «Карітас» у Сєвєродонецьку, Ігор Едуардович наголосив: «Фонд виконує дуже важливу місію у цей важкий час, і її не можна переоцінити. Тільки у нашому місті зараз близько 50 тисяч переселенців, і кожна людина має можливість отримати підтримку або допомогу. Зі свого боку міська влада Сєвєродонецька поділяє і підтримує всі ваші зусилля щодо зміцнення згуртованості і взаєморозуміння у громадах з метою якнайшвидшого встановлення миру, і щоб кожен переселенець зміг повернутися додому.

Фотографії цієї виставки живі, різнопланові і різнобічні. На них ми бачимо, як люди полишали все своє майно, аби зберегти життя. Як бабусі і дідусі у сірій зоні залишилися практично без права на життя. Треба показувати ці світлини не тільки у містах, а й у найвищих органах державної влади, щоб вони розуміли, в якому стані знаходяться наші громадяни, наші мешканці, в яких умовах вони вимушені виживати.

Я вважаю, що ця виставка має велике соціальне значення і її треба показувати і у Києві, Харкові, де мешканці не відчувають, що на сході війна, що гинуть люди. Треба щоб було якомога більше таких виставок, таких заходів, щоб і європейці побачили, як у ХХІ столітті у центрі Європи живуть люди, охоплені війною».

Залишається додати, що проводиться фотовиставка «Сіра зона. Людина. Доля» у рамках проекту «Об’єднуючи людей заради миру» фонду «Карітас України» за підтримки такого ж фонду Німеччини та її Міністерства закордонних справ і триватиме у Сєвєродонецьку стільки, скільки буде цікава його мешканцям. Потому світлини помандрують далі – до Києва.