Обережно, сказ!

17-05-2017

Порятунок може бути лише один – не захворіти!

Сказ -  особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин) і людини. Характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується летально.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус головним чином зі слиною. Зараження сказом  відбувається в основному, через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Спостерігались випадки зараження через непошкоджені слизові оболонки.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та резистентності тварини, місця і характеру укусу, кількості та вірулентності вірусу, що потрапив у рану.  Найбільш  короткий інкубаційний період складає 7-8 днів, у середньому він триває від 3 –х місяців (іноді до 6- ти місяців і навіть одного року).

Лікарських засобів для лікування сказу не існує. Тварин  вакцинують, починаючи з 3-місячного віку, щорічно. Тварину, що вкусила людину і не має ознак сказу, ізолюють на 10 діб і тримають під спостереженням ветеринарного лікаря.

Станом на 10.05.2017 року в Луганській області зареєстровано 8 неблагополучних пунктів по сказу тварин(смт. Біловодськ, с. Литвинівка Біловодського р-ну,смт. Білолуцьк ново псковського р-ну, с. Валуйське Станично-Луганського р-ну, м. Старобільськ, смт. Білокуракіно, м. Сватове, с. Лантратівка Троїцького р-ну).

Якщо Вас укусила будь-яка тварина:

- проведіть місцеву обробку рани відразу після  покусу: поверхню рани ретельно промийте водою з господарським милом, а її краї обробіть  70 %  розчином спиртом або 5 % настоянкою йоду;

- після  обробки  рани негайно зверніться до лікарні ( тільки своєчасно розпочатий курс щеплень запобігає захворюванню на сказ) ;

- тварину, що покусала, забивати заборонено, її  необхідно ізолювати,  та звернутися до представників  державної ветеринарної служби вашого району;

- якщо ж тварина, що покусала  загинула, також зверніться до Сєвєродонецької міської державної лікарні ветеринарної медицини  телефон 3-13-38.

Кожен власник тварини повинен знати та дотримуватися обов’язкових правил:

1. щороку доставляти собак і котів у ветеринарні установи для огляду та імунізації ( щеплення) проти сказу;
  2. тримати сторожових собак на прив’язі або у вольєрі і випускати їх лише у закритих дворах, що виключають можливість втечі, про наявність собак застерігати написом;
  3. про захворювання або укус собаки, кота чи іншої тварини негайно повідомляти державну ветеринарну службу;
  4. вигулювати та виводити за межі помешкання собак з підвищеною агресивністю тільки при наявності коротких поводків та намордників і обов’язкового щеплення від сказу;
  5. купувати, продавати, виставляти на виставки, перевозити в інші населені пункти усіма видами транспорту собак, котів та інших тварин тільки при наявності ветеринарного свідоцтва Ф №1 та ветеринарного паспорта з відміткою про імунізацію проти сказу, що проведена не більше 12 місяців і не менше 30 днів до вивозу;
  6. не допускати до полювання не щеплених проти сказу собак.

Щоб захистити себе і свою тварину від такого  небезпечного захворювання обов’язково виконуйте вище вказані поради !

Управління Держпродспоживслужби в м. Сєвєродонецьку