Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах

24-03-2017

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку. Витрати відшкодовують підприємства незалежно від форми власності та господарювання. Якщо особа має стаж, що дає право на призначення цих пенсій на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується для визначення частки в повному розмірі, а з попередніх місць роботи він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділом обліку надходження платежів щорічно в розрахунках сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Уразі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Слід враховувати, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Відповідно до п. 114 розділу I Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71-VIII з 01.01.2015 року в Податковому кодексі України виключено фіксований сільськогосподарський податок. Враховуючи вказані зміни, з 01.01.2015 року відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, зобов'язані всі роботодавці без виключення, незалежно від системи оподаткування, яка застосовується ними з 01.01.2015 року.

Пенсійний фонд в повному обсязі виплачує пільгові пенсії і тому обов'язок підприємств - вчасно та в повному обсязі сплачувати суми, зазначені в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

У разі ухилення підприємства від добровільного погашення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, стягнення боргу здійснюється в судовому порядку, з подальшим направленням виконавчого документа на примусове виконання до органів Державної виконавчої служби, що значно збільшує фінансові витрати підприємства.

З початку 2017 року спеціалістами юридичного відділу направлено до суду 60 позовних заяв на загальну суму 92 667,7тис.грн. Надійшло за позовами з початку року 8 808,3тис.грн. 

 

Управління Пенсійного фонду України

в м. Сєвєродонецьку Луганської області