Економія на опаленні: що потрібно знати про індивідуальний тепловий пункт

01-08-2017

Досвід експлуатації індивідуальних теплових пунктів показує, що у будинках, де не було ніякого регулювання, після встановлення ІТП зменшення споживання тепла складає від 15% до 73%.

73% – це істотна економія. Вважаю, що всі хотіли б настільки зменшити споживання тепла у своїх будівлях. Завдяки чому це можливо?

Варто усвідомлювати, що така економія досягається тільки завдяки комплексній термомодернізації, в якій встановлення ІТП є лише одним з кроків, на додаток до балансування системи опалення, терморегулювання окремих приміщень, а також – зменшення тепловтрат будівлі шляхом її утеплення, заміни вікон, дверей, тощо.

А з чого складається ІТП?

Тепловий пункт за наведеним у нормах визначенням – це комплекс пристроїв, які призначені для приєднання внутрішньобудинкових систем опалення, гарячого водопостачання, вентиляції до теплової мережі. Основною складовою цього комплексу є так званий регулятор теплової потужності системи опалення за погодними умовами.

В свою чергу, регулятор теплової потужності так само є комплексом пристроїв, в який входить електронний регулятор температури з під’єднаними до нього датчиками температури. Один з них – обов’язково датчик температури зовнішнього повітря, який встановлюється на стіні будівлі, зазвичай на її північній стороні. Інший – це датчик температури теплоносія, що надходить в систему теплоспоживання (систему опалення). Електронний регулятор, аналізує інформацію від датчиків температури та відповідним чином регулює витрату гарячого теплоносія, який надходить від тепломережі та зменшує його кількість до рівня, який дозволяє компенсувати наявні на поточний момент часу тепловтрати будинку.

Які існують види ІТП?

Індивідуальні теплові пункти різняться між собою по приєднаній потужності, за кількістю контурів – систем теплоспоживання, які вони приєднують до тепломережі. Зазвичай це системи опалення, гарячого водопостачання або вентиляції будинку. Приєднання контурів опалення поділяється на два типи за схемами приєднання – залежна і незалежна. На сьогодні чітко унормовано, що системи опалення всіх будівель від дванадцяти та більше поверхів повинні бути приєднаними до теплової мережі тільки за незалежною схемою, тобто із застосуванням теплообмінників. У будівлях до дванадцяти поверхів включно так само рекомендованим є підключення через теплообмінник по незалежній схемі. Але досі можливе їх підключення без теплообміннику, по так званій залежній схемі, коли замість теплообмінника монтується лінія змішування за зворотнім клапаном. Це такій собі резервний шлях для теплоносія, який дозволяє при закритті регулювального клапана і зменшенні надходження теплоти від тепломережі, не припиняти циркуляцію теплоносія в системі опалення будинку.

На що варто звертати увагу, щоб ІТП давав очікуваний результат?

Є дуже багато будівель де власники (ЖБК, ОСББ) вважають що в них встановлено індивідуальний тепловий пункт, і згідно документації начебто так і є. Такі будинки, як правило, були зведені багато років тому, в них була здійснена якась реконструкція, навіть встановлене обладнання – електронний регулятор, регулювальний клапан, лічильники, але бракує одного – циркуляційних насосів. На місці, де мали бути змонтовані насоси, встановлено гідроелеватор, який зводить нанівець ефект від роботи цього комплексу пристроїв. У такому комплексі регулятор за погодними умовами не може працювати з гідроелеватором. З таким комплексом жодної економії ви не досягнете, оскільки гідроелеватор – це водоструменевий насос, який працює при сталих умовах, регулюванню не піддається і повинен бути замінений на більш сучасний пристрій. Це проектна помилка, яка була свого часу допущена та є поширеною у старому житловому фонді.

В складі ІТП повинно бути два циркуляційних насоси на кожному контурі опалення – основний та резервний. При виході з ладу одного вмикається другий, це повинно відбуватися автоматично і робити це повинна система автоматизації теплового пункту.

Які помилки роблять ОСББ, коли в будинку вже встановлено ІТП?

Найбільша помилка – це бажання зекономити на якісному обладнанні та його обслуговуванні, оскільки це призводить до зведення нанівець налагодження ІТП. Якщо електронний регулятор незахищений від впливу сторонніх осіб, то зміни в його налаштуваннях можуть привести не до економії, а навпаки – до зайвих витрат. Тому важливо знайти сервісну компанію, яка буде налагоджувати та обслуговувати встановлений ІТП.

Є будинки, де автоматика замінена ручним управлінням. Наскільки це ефективно?

Один з поширених сьогодні міфів – міф про достатність ручного регулювання. Вважаємо, що таке регулювання може бути лише тимчасовим заходом. Зазвичай таке регулювання відбувається за допомогою засувок та кульових кранів, а не відповідних пристроїв для регулювання. Адже що сприяє зменшенню споживання тепла при ручному регулюванні? Збільшення гідравлічного опору шляху надходження теплоносія від теплової мережі. В такому випадку найвіддаленіші від точки введення самого теплового вузла стояки припиняють гріти, або не гріють верхні при ніжній подачі, або не догрівають нижні при верхній подачі. Це погано впливає на загальну працездатність системи опалення.

Зараз чимало ОСББ приймають рішення про встановлення ІТП. Щоб їм порадити? З чого треба починати?

Насамперед треба звернутися до теплопостачальної організації для отримання технічних умов. Зауважте, що в деяких теплопостачальних компаніях, ця послуга є платною. Отримання технічних умов гарантує вам уникнення деяких типових помилок, про які ми вже говорили. Фахівці знають, що повинно бути встановлено в ІТП для отримання потрібного ефекту. Ці технічні умови виступають у ролі технічного завдання для проектування.

Другий крок – це пошук проектної організації для розробки проекту. Вона повинна мати відповідний сертифікат на проведення таких робіт.

Після отримання розробленого проекту треба звернутися до монтажної компанії, яка змонтує обладнання безпосередньо у вашому будинку.

Далі ІТП потрібно ввести в експлуатацію. Монтажна компанія організовує комісію, до складу якої залучаються представник теплопостачальної компанії, проектної організації та інспектор Держенергонагляду. Комісія має скласти та надати власнику акт про введення в експлуатацію встановленого обладнання.

 Начальник відділу розвитку ОСББ, реформування ЖКГ та економічного аналізу Красюк Р.О.